banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Kritere uyana fatura desteği

banner1475

Maddi durum bakımından zayıf, ihtiyaç sahibi olanlara elektrik desteği verilmesiyle ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

EKONOMİ 28.02.2019, 08:19
Kritere uyana fatura desteği
banner1353
banner1375

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla beraber yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından Türk vatandaşlarından aylık ya da düzenli sosyal yardım almaya alakalı verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin asgari ihtiyaçlarının sağlanması için elektrik tüketim desteği verilmesi hedefleniyor.

Bu çerçevede, düzenli olarak gerçekleştirilen sosyal yardımlar ya da aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk Vatandaşı hak sahiplerine, hak sahipliği kriterlerini kaybedinceye dek elektrik tüketim desteği imkanı tanınacak.

Elektrik tüketim desteği çerçevesinde yer alan hanelere, hanedeki kişi sayısı kriteri göz önünde bulundurularak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek sağlanacak.

Elektrik tüketim desteği çerçevesinde aktarılacak tutarların hesaplanmasında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için geçerli olan tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına ortaya çıkan birim bedel baz alınacak.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİNİN FİNANSMANI

Elektrik tüketim desteği, ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak gerçekleştirilecek. 

Fon kaynaklarının yeterli olmaması halinde ise ödeme için ihtiyaç duyulan tutar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konacak ilave ödenekten verilecek. 

Elektrik tüketim desteğinin uygulanma şekli, kapsamda olan düzenli yardım programları ve aylıklar ile verilecek destek miktarının hanedeki kişi sayısı kriterine göre tespit edilmesi ve destekle alakalı diğer hususlara dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşlerine başvurularak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Elektrik tüketim desteği çerçevesinde gerçekleştirilen ödemeler, diğer sosyal yardımlar ve aylıklar için verilecek muhtaçlık hesaplaması ile genel sağlık sigortası gelir tespitinde gelir olarak görülmeyecek.
 

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:16
Güneş 07:45
Öğle 12:52
İkindi 15:25
Akşam 17:49
Yatsı 19:12