Hilas Otel

Çelik İnşaat

Kıdem tazminatında yan ödeme dopingi!

Birçok çalışan, kıdem tazminatlarının brüt ücretten oluştuğunu düşümekte. Ancak, hak edilen tazminatı yan haklarla birlikte daha yüksek almak mümkün.

Kıdem tazminatında yan ödeme dopingi!
banner1311

Bilindiği gibi kıdem tazminatı çalışılan her yıl için brüt maaş olarak ödeniyor. Alınan tazminattan sadece Damga Vergisi kesilirken, 1 yıldan fazla süreler yıla tamamlanmıyorsa, örneği 3 yıl 9 ay çalışıldıysa, bu 9 ay da hesaplanarak ödeniyor. Birçok iş yerinde, gerçek maaş yerine bordrolarda asgari ücret yazılırken, SGK'ya da bunun üzerinden prim ödeniyor. Bu nedenle, işten ayrılan bir işçi daha az kıdem tazminatı almak durumunda kalıyor. 

Kıdem tazminatında maaşlarınız düşükten gösteriliyorsa, bordro ile maaşınız arasındaki farkı gösteren belgenizi saklamanız gerekiyor. Bu belgelerle işten ayrıldıktan sonra arabulucuya başvurup tazminatınızı arttırabilir ve gerçek maaşınız üzerinden tam olarak tazminatınızı alabilirsiniz. Tazminatı arttıran bir başka konu ise devamlılık gösteren ek ödemeler. Örnek olarak bir çalışanın brüt maaşı 3 bin TL iken, bu çalışan her ay 800 TL prim alıyorsa 10 yılın sonunda alacağı tazminat 30 bin lira olmayacak. Maaş+prim üzerinden alınacak tazminatla, 38 bin TL tazminat almaya hak kazanacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300