banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Kamuda yeni dönem!

banner1357

Harcama birimlerinin bağlı olduğu merkez yönetimler, 1 Mart yani bugün itibariyle elektronik fatura kullanımına geçecek.

EKONOMİ 01.03.2019, 15:51
banner1353
banner1375

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, iş süreçlerinde elektronik belge kullanılmasıyla alakalı çalışmalarda yeni bir adım daha atıldı. Kamu harcama süreçlerinde e-fatura kullanımı için gerekli altyapı çalışmalarında sona gelindi. e-fatura uygulamasıyla kamudan kamuya ve özel sektörden kamuya kesilen faturalar elektronik ortamda ve standart bir formda harcama süreçlerine dahil edilecek. Bugünden itibaren, kayıtlı yaklaşık olarak 100 bin e-fatura mükellefi, 218 kamu idaresine bağlı yaklaşık 60 bin harcama birimi adına e-fatura yollanabilecek.

Mevcut e-fatura kullanıcılarının kamuya tamamen bu biçimde fatura göndermesi halinde, merkezi yönetim çerçevesindeki kamu idarelerinin faturaya bağlı harcamalarının yüzde 75'ten fazlası elektronik belge ortam üzerinden gerçekleştirilecek. 
 
Sistemde yer alan elektronik teyitleşme imkanı ile beraber aboneliğe bağlı ödemeler çerçevesinde kamuya düzenli olarak çok sayıda fatura düzenleyen mükelleflerin iş süreçlerinin de daha hızlı ve daha az maliyetle yerine getirilmesi sağlanacak
 
Yeni uygulamayla mali işlem süreçlerinde otomatik kontrol mekanizmaları yürütülebilecek, kamu harcama ve muhasebe süreçleri otomatik hale getirilerek, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımıyla ekonomi ve maliye politikalarının belirlenmesinde karar vericilere detaylı veri üretimi sağlanacak.
 
Bu şekilde kağıda dayalı ve ıslak imzalı olarak gerçekleştirilen kamu mali süreçlerindeki bürokrasi ve kırtasiyecilik azaltılacak, emek ve zamandan da tasarruf sağlanacak. 
 
ÜLKENİN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜNE KATKI
 
Kamudaki e-fatura uygulaması, ülkede yerli ve milli yazılım teknolojilerinin gelişimine destek olarak bu konudaki dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi Projesi çerçevesinde hayata geçirildi. Proje çerçevesinde yapılan inovatif çalışmalarda şu ana dek tamamen açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak geliştirilen Yeni Devlet Muhasebesi Bilişim Sistemi ile Yeni Harcama Yönetim Sistemi merkezi yönetim çerçevesinde yer alan kamu idareleri tarafından kullanılmaya başlandı. Kamu mali yönetimi açısından yapısal bir reform niteliğindeki projenin ülkenin dijital dönüşüm sürecine de katkı sağlaması amaçlanıyor.


 

Yorumlar (0)