banner733
banner595

İTO’dan ’Paranın Başkenti’ İstanbul Projesi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, ’İstanbul Ticaret Odası 2015 Küresel Vizyonu’ projesini açıkladı. Çağlar, yedi ayaktan oluşan ve ’Paranın Başkenti İstanbul’ sloganıyla tanıtılan projeyle ilgili olarak "2015...

İTO’dan ’Paranın Başkenti’ İstanbul Projesi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, ’İstanbul Ticaret Odası 2015 Küresel Vizyonu’ projesini açıkladı. Çağlar, yedi ayaktan oluşan ve ’Paranın Başkenti İstanbul’ sloganıyla tanıtılan projeyle ilgili olarak "2015...

27 Şubat 2015 Cuma 15:09
İTO’dan ’Paranın Başkenti’ İstanbul Projesi
banner556
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, ’İstanbul Ticaret Odası 2015 Küresel Vizyonu’ projesini açıkladı. Çağlar, yedi ayaktan oluşan ve ’Paranın Başkenti İstanbul’ sloganıyla tanıtılan projeyle ilgili olarak "2015 yılında uluslararası ölçekte ses getirecek yepyeni projeleri hayata taşıyoruz. Dünyadan İstanbul’a ve İstanbul’dan Türkiye katma değerin ve zenginliğin artırılmasını hedefliyoruz" dedi.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, ’İstanbul Ticaret Odası 2015 Küresel Vizyonu’ projesini açıkladı. Çağlar, yedi ayaktan oluşan ve ’Paranın Başkenti İstanbul’ sloganıyla tanıtılan projeyle ilgili olarak "2015 yılında uluslararası ölçekte ses getirecek yepyeni projeleri hayata taşıyoruz. Dünyadan İstanbul’a ve İstanbul’dan Türkiye katma değerin ve zenginliğin artırılmasını hedefliyoruz" dedi. Çağlar, "Oda olarak, 2015 yılında, uluslararası ölçekte ses getirecek yepyeni projeleri hayata taşıyoruz. Bir süredir üzerinde titizlikle çalıştığımız çeşitli projeleri bir konsept dahilinde bir araya getirdik. Bunları da ’2015 Küresel Vizyon Çalışması’ adı altında topladık. Dünyadan İstanbul’a ve İstanbul’dan Türkiye’ye akan katma değerin ve zenginliğin artırılmasını hedefliyoruz. İşte bu nedenle de dünyanın parasal kaynaklarının önemli bir kısmının, İstanbul’a aktarımını sağlamak istiyoruz. Ve 356 bini aşan üyemizden aldığımız güçle, İstanbul ve Türkiye ekonomisi için küresel ölçekli bir adım atıyor ve ’Paranın Başkenti İstanbul’ diyoruz. Çünkü biliyoruz ki para, devletler için gücün ve milletler için itibarın en önemli sembolüdür. Ve hiç şüphe yok ki İstanbul, dünyada bu itibarın ve gücün en çok yakıştığı şehirdir’’ dedi.
Bu çerçevede, İstanbul için ‘yedi proje’ ürettiklerini belirten Çağlar, 2015 Küresel Vizyon çalışmasının yedi tepeli İstanbul’dan hareketle, yedi ana ayaktan oluştuğunu söyledi ve projenin ayaklarını şöyle açıkladı:
"TİCARET ODALARI BİRLİĞİ KURULACAK
İTO, İstanbul tüccarının hedef pazarlarını ‘Ticaret Odaları Birliği’nde toplayacak. Öncelikle, İstanbul tüccarının mal satabileceği ve İstanbul’a yatırım yapabilecek iş adamlarını barındıran, dünyanın önemli şehirlerinin ticaret odalarını bir araya getirecekleri, İstanbul Ticaret Odası başkanlığında bir ‘Ticaret Odaları Birliği’ kuracak. Bu sayede yurtdışındaki 3.5 milyon iş adamını, 356 bini aşkın üyemizle bir araya getireceğiz" dedi ve birliğin işleyişine ilişkin şu bilgileri verdi: "Diğer odalarla sürdürülebilir veri ve tecrübe paylaşım ağı oluşturup edineceğimiz bu bilgi ve tecrübeyi üyelerimize aktaracağız. Üyelerimizin dünyadaki diğer önemli ve büyük ticaret odalarının da üyeleriymiş gibi hizmet almalarını sağlayacağız. Tüm bunları dünyaya duyurmak için de yabancı ekonomi basınının ve uluslararası yatırımcıların ilgisini İstanbul’a çekeceğiz. Bu hedeflere ulaşmak için eylem planımız çerçevesinde dünyadaki önemli ticaret odaları ile bir araya gelerek bir Ticaret Odaları Platformu’nun kurulmasına öncülük edeceğiz. Her yıl İstanbul’da düzenlenecek, dünya ticaretinin geleceğinin ve sorunlarının ele alındığı uluslararası ekonomi basınının da yakından takip ettiği ‘Ticaret Odaları Zirvesi’ne de öncülük edeceğiz. Diğer ticaret odaları üyeleri ile İstanbul tüccarını bir araya getiren karşılıklı heyet ziyaretlerinin çok daha etkin hale getirilmesini sağlayacağız. Bu amaçla, 2015 Küresel Vizyon Projeleri ile eş zamanlı tematik panel, forum ya da tecrübe paylaşım toplantıları düzenleyeceğiz. Alım, ihale, ticari veri ve tecrübelerin paylaşılabileceği Ticaret Odaları Ortak internet sitesini kuracağız.
YATIRIM ŞEHRİ İSTANBUL
Dünyanın dört bir köşesindeki yatırımcılar ‘İTO Küresel Girişimcilik Merkezi’ ile İstanbul’a geliyor. İstanbul’un küresel bir ticaret merkezi ve paranın başkenti olurken, yatırımcıların da odağına yerleşeceğine dikkat çeken Çağlar, "Bir finans, bir gayrimenkul ve bir turizm merkezi İstanbul yükseliyor; mega projeleriyle, tarihiyle, kültürüyle yükseliyor. Kendi yükselirken yatırımcısını da yükseltiyor, ona geleceği vaat ediyor. Şimdi bu potansiyeli dünya ile paylaşmak zamanı. Bu kapsamda, Odamızda açılacak ’İTO Küresel Girişimcilik Merkezi’ ile geleceğin iş fikirlerine hem dünyadan, hem de yerel piyasadan yatırımcılar aranmasına öncülük edeceğiz. Bu amaçla, her ay en gelişmiş ekonomilerin kalbine ticari misyon ziyaretleri düzenleyeceğiz. Bunun yanında, İstanbul Finans Merkezi’nde İTO Yatırım Merkezi (ICOC Investment Center) açacağız. Bu çalışmalarımızın tanıtımını yapmak için dünyanın önemli metropollerinde İstanbul Haftası organize edeceğiz.
FUAR VE KONGRE ŞEHRİ İSTANBUL
Fuar ve Kongre Şehri İstanbul Projesi dünyanın en önemli etkinliklerinin çekim merkezi. Ticaretin kılavuz kaptanı İstanbul Ticaret Odası olarak, üçüncü proje olarak da ‘Fuar ve Kongre Şehri İstanbul’ konseptini benimsedik. Artık İstanbul dünya fuarcılığında da baş aktörlüğe oynuyor. Öncelikle dünyanın en önemli fuarları ve kongrelerinin İstanbul’a getirilmesi yönünde çalışmalara odaklanacağız. Kongreler ve fuarlar sayesinde İstanbul’u ziyaret eden yatırımcıları, kentin yatırım cazibesiyle buluşturacağız. Sektörler özelinde yabancı basın mensuplarını İstanbul’da ağırlarken, fuar ve kongre katılımcıları için İstanbul’a yatırımı teşvik eden birincil seviyede iletişim sağlayacağız. Bu yolda ilerlerken, hızlı bir şekilde İDTM Fuar Merkezi’nin ikinci etap inşaatını başlatacağız. Bu kapsamda tur operatörleri ve Dünya Ticaret Merkezleri Birliği ile düzenli bilgilendirme toplantıları yapacağız.
İSTANBUL SHOPPING FEST
Küresel Vizyon Projeleri’nin dördüncü ayağını ‘İstanbul Shopping Fest’in (ISF) oluşturuyor, ISF’nin 5. yılında küreselleştirmeye dönük çalışmalara ağırlık veriyoruz bu çerçevede, 2015 yılında tüm İstanbul’u dev bir AVM’ye dönüştürecek hazırlıklara odaklandık. Ama bu sene, küresel vizyonla taçlanmış bambaşka bir Shopping Fest olacak. Bu projemizdeki temel amaçlarımızı, seçilen hedef kitlelerde ISF döneminin içinde, ’İstanbul’a gitmek için en ideal zaman’ algısını dünyada yaygınlaştıracağız. Buna bağlı olarak, İstanbul’un dünyadaki en önemli alışveriş şehirlerinden biri olarak algılanmasını ve ISF’nin dünyanın en önemli festivallerinden biri olmasını sağlayacağız. Bunu desteklemek için de ISF süresince yabancı turist sayısının arttırılması yönünde çalışmalar yaparken, yabancı ziyaretçilerin kişi başına düşen harcamasında düzenli artış oluşturmasını sağlayacağız. Şehri ana bölgelere ayırdık yapılacak özel etkinlikler, konserler, görsel şovlar ve alışverişte sağlanacak avantajlarla festivalin İstanbul’un her yanına yayılmasını önemsiyoruz. Bu çerçevede, festival süresince avantajlı alışveriş imkanı sunabilmek adına gerçekleştirdiğimiz Altın Günü, Kozmetik Günü, Ayakkabı ve Çanta Günü, Teknoloji Günü, Jean Günü, Dekorasyon Günü ve Yeme-İçme Günü gibi konsept indirim günlerini sayısını artıracağız. Ayrıca, ziyaretçilerimizin alışveriş tutarına göre değişen ücretsiz servis sağlayarak, her yere kolayca ulaşıp alışveriş yapmalarının yolunu açacağız. Ücretsiz helikopter turu, yeni bir uçak bileti gibi promosyon çalışmalarıyla ziyaretçilerimizi yeniden gelmeleri yönünde teşvik edeceğiz.
İstanbul aynı zamanda küresel bir kültür-sanat merkezi konumunda. İstanbul’da yapılacak uluslararası çapta konser ya da benzeri etkinliklerin İstanbul Shopping Fest ile aynı tarihlerde gerçekleşmesini sağlamak için de yoğun çalışmalarımız var. Bu tür büyük etkinlikler de İstanbul Shopping Fest’i dev bir çekim merkezine dönüştürerek, dünyanın her yerinden katılımı ve dolayısıyla alışveriş hacimlerini artıracak.
Oluşturup yaygınlaştıracağımız ‘Shop’n fun’ sloganı ile yabancı ziyaretçilere özel tur paketleri sağlanması için de çalışmalar yürütüyoruz. Festival coşkusunu; havaalanından başlayarak AVM ve mağaza vitrin, cadde süslemeleri ve şehir mobilyaları ile daha da hissedilir kılınmalı.
DÜNYA EKONOMİSİNİ YÖNETENLER İSTANBUL’DA
İTO’nun ‘yeni İstanbul vizyonu’ için, Türkiye’nin G20 Liderliği de önemli fırsatlar oluşturuyor. Tarihte her zaman dünyayı değiştiren kararlar İstanbul’da düşünüldü, yazıldı, çizildi. Bugün de dünyanın parasını yönetenler yeniden İstanbul’da toplanıyor. Davos toplantılarına benzer şekilde, üst düzey bir toplantı düzenleyebilmek için gerekli koordinasyonu kuru, altyapı hazırlıklarını oluşturacağız. Türkiye’nin dönem başkanlığını yapacağı G20 zirvesi boyunca; dünyaca tanınmış ekonomistler, CEO’lar, devlet başkanları ve tepe bürokratların İstanbul Ticaret Odası’nda gerçekleşecek ‘parayı yönetenler buluşmaları’na konuk olacak. ’Dünya Ekonomisini Yönetenler İstanbul’da Buluşuyor’ konsepti ile konferanslar düzenleyecek. Business 20 (B20) ve G20 kapsamında Türkiye’ye gelen önemli ziyaretçileri, İTO üyeleri ile bir araya getirmeye önem veriyoruz. Dünya ticaretinin kanaat önderlerinin İstanbul’a getirilmesini sağlarken, onlar ile geniş kapsamlı toplantılar organize edeceğiz. Ayrıca, dünyanın önde gelen bankacı ve finansçılarıyla ’Gelişmekte Olan Finans Merkezleri Endeksi’ çalışması yapacağız ve bu hedefe yönelik olarak bir de zirve düzenleyeceğiz. Ayrıca, dünya ekonomisinin önde gelenleriyle medya mensuplarını ağırlayacağız ve onlarla özel röportajlar yapacağız.
DÜNYANIN YENİLİKÇİ GÜCÜ İSTANBUL
İTO’nun yeni vizyonu ile İstanbul ‘Dünyanın Yenilikçi Gücü’ olacaK İstanbul Ticaret Odası olarak, üyelerimize ve Türkiye ekonomisine hizmet etmek için ortaya koyduğumuz dev projelerle, hem ülkemizin, hem de iş dünyamızın küresel rekabet gücünü arttırıyor. Bu kapsamda, üzerinde duracağımız öncelikli konular arasında dünyada gelir dağılımı adaletsizliği bulunuyor. Küresel gelir adaletsizliğine dikkat çekmek için uluslararası bir platform kurulması ve bu platformun uluslararası kamuoyunda UNICEF, Unesco gibi kabul görmüş bir platform olmasının sağlanması yönünde hazırlıklar yapıyoruz. Ayrıca, Avrupa ve Rusya ile Ortadoğu, Uzakdoğu ve Afrika gibi güney yarımküre ülkeleri ile serbest ticareti sağlayabilecek yeni bir serbest ticaret anlaşması yapılmasını hedefliyoruz. Ayrıca, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ne, Teknopark İstanbul’dan, Türk eğitim sistemine armağan edilen 40’ı aşkın okula kadar dev projelere imza atan Odamız. 2015 yılında da ülke ekonomisine damga vuracak hizmetlerine devam ediyor.
TİCARETİN 2023 VİZYONU VE İSTANBUL STRATEJİ EYLEM PLANI
’Küresel Vizyon Proje’mizin yedinci ayağı Türkiye ticaretinin 2023 vizyon ve hedeflerini ortaya koyan ‘İstanbul Strateji ve Eylem Planı’nın oluşturulmasıdır. İstanbul Ticaret Odası olarak hazırladığımız Strateji ve Eylem Planı’nın tüm taraflarca benimsenmesini ve bu çerçevede bir vizyon çizilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Söz konusu çalışmayı hükümetimizin 2023 hedefleri çerçevesinde, Türkiye ekonomisi için çizeceği yol haritasının en önemli yol göstericisi ve kaynağı olarak ortaya koymayı istiyoruz. Aksiyon Planımız ise; ticari ve ekonomik durum analizi ve yol haritasının planlanmasını, rakip şehir ve ülke analizlerinin yapılması ve dünyada ticari ve ekonomik yönden başarı sağlamış iyi uygulama örneklerinin analiz edilmesini içeriyor.”
"PROJENİN BÜTÇESİNİN SINIRI YOK"
Çağlar, İTO olarak Paranın Başkenti İstanbul ile birlikte yakın zamanda hazırladıkları 2015, 2016, 2017 ile ilgili projeleri olduğunu, ileri tarihlerde bunları da açıklayacaklarını söyledi. Açıklamaların ardından soruları cevaplayan Çağlar, projenin bütçesiyle ilgili olarak "Bütçe konusunda kendilerini sınırlamadık. Çünkü biz diyoruz ki, ’İcraatta ve itibarda tasarruf aranmaz’. Bu projenin nasıl bir bütçeye ihtiyacı varsa, o bütçenin tamamını bu projelere harcamaya hazırız. Durumunuz iyiyse çok düşünmezsiniz" dedi.
EMİNÖNÜ’NDE DÖNÜŞÜM
Çağlar, uluslararası projelerde TOBB ile birlikte çalışacaklarını da belirterek Basında yer alan TOBB-İTO Sirkeci Projesi ile ilgili olarak "Eminönü Bölgesi akşam hava karardığında gezilemeyen bir bölge haline geliyor. Onun için biz bu yandaki projeleri hayata geçirirsek bölgeye çok büyük katkı sağlayacak. Bütçesi gayrimenkul yatırımcılarının vereceği teklifler sonrasında oluşacak. 5 bin küsur metrekarelik bir alanımız var yaklaşık 40 bin metrekarelik bir inşaat alanı. Mevcut yapılardan sadece bir tanesi tarihi eser o bina restore edilecek. Şuanda bir görüntü kirliliği de var. Proje yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilecek şuanda yatırımcılardan teklif bekliyoruz. 25-30 firmaya projeyi anlattık, ilgi çok fazla. Bu alana bir AVM yapılmayacak. Çok kısa sürede yatırımını amorti etmeye odaklanmış yatırımlara çok sıcak değiliz. Şimdiye kadar her yönetim bunu yapmak istedi fakat çeşitli aksaklıklar oldu umarım bize nasip olur" dedi.
Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682