banner1365

banner1345

İşte annelerin bilinen ve bilinmeyen tüm ekonomik hakları

banner1357

Çalışma hayatında ve sosyal güvenlikte anneleri koruyan birçok düzenleme var. İşte en çok merak edilen o düzenlemeler..

EKONOMİ 12.05.2019, 21:28
İşte annelerin bilinen ve bilinmeyen tüm ekonomik hakları
banner1353
banner1343

Annelere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Memur annelerde bu süre ilk 6 ayda 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1.5 saattir.

ÜCRETSİZ İZİNLER

Doğum yapan memur annenin, talep ederse 16 haftalık analık izninin veya 6 aya kadar olan yarım gün çalışma döneminin bitiminden itibaren 24 aya kadar ücretsiz izin kullanabileceği görülüyor. SSK’lı anneler ise sadece 16 haftalık analık izni süresinin bitiminden itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilirler.

STAJDAN SONRAKİ DOĞUMLAR

Staj emeklilik hesabında dikkate alınmasa da doğum borçlanmasında hesaba katılırken, her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere, 3 çocuk için 6 yıla kadar varan doğum borçlanması hakkından yararlanmada staj sigortası kadınlara erken emeklilik hakkı sağlıyor.

OKUL ÇAĞINA KADAR

2016 yılında yapılan düzenlemeyle çalışan anne babalara, çocuk okula başlayıncaya kadar yarım zamanlı çalışma hakkı tanınırken, bu kapsamda, işçi ve memurlara doğum sonrası 2 ay ile 6 ay arasında değişen yarım gün çalışma hakkını kullandıktan sonra, çocukları ilköğretime başlayıncaya kadar yarım zamanlı çalışma olanağı sağlandı. Yasa SSK’lı anne için yürürlüğe girerken, memur anneler hala konuyla ilgili yönetmeliğin bir an önce çıkmasını bekliyor.

3 ÇOCUĞA KADAR BORÇLANMA HAKKI

İşçi, memur, esnaf statüsündeki kadınlar, doğumdan sonra boşta geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmı için borçlanma yapabiliyor. Borçlanma hakkı, 3 çocuğa kadar kullanılabiliyor. Üç çocuğu bulunan anne, toplam 6 yıla kadar borçlanabilir. Doğum borçlanması hakkından yararlanabilmek için doğumdan önce işçi, memur veya esnaf statüsünde sigortalı olmak gerekiyor.

İŞE TEŞVİK

Çalışan anne, 2-5 yaş arasındaki çocuğunun kreşe veya gündüz bakımevine devam etmesi halinde, kurs veya program süresince aylık 400 TL bakım desteğinden yararlanabilecek. Başvuru İşkur’a yapılıyor.

24 AY EK YARDIM

‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor. Başvurular il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılıyor.

ÇOCUK VE RAPOR PARASI

Doğum yapan tüm annelere çocuk parası veriliyor. İlk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den de başvuru imkanı var. Ayrıca annelere yapılan en yüksek tutarlı ödeme doğum (rapor) parası olarak gözüküyor. Maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplananan bu paranın en düşük ödemesi 6367 lira. 

Yorumlar (0)
21°
açık
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19