Hilas Otel

Çelik İnşaat

İşsiz kalanlara destek!

Devlet, işsiz kalan vatandaşlara destek olmak amacıyla farklı uygulamaları devreye sokuyor. 2 bin 31 TL'ye kadar işsizlik maaşı verilirken, yeni iş imkanları ve kurslarla günlük ödeme de yapılıyor. 

İşsiz kalanlara destek!
banner1311

İşsiz kalan vatandaşların mağdur olmaması için devlet farklı uygulamaları devreye sokuyor. Bu uygulamalardan en çok bilineni işsizlik maaşı olurken, son 3 yılda 600 gün prim ödeyen işsizlere 1016 TL ile 2031 TL arasında maaş ödeniyor. Ödenen işsizlik maaşlarının süresi ise 6 ay ila 10 ay arasında değişiyor. İşsiz kalan vatandaşlar için İşkur da devreye girerken, işbaşı eğitim programları sayesinde işsizlik sırasında ekonomik yönden rahatlama sağlanabiliyor. İşbaşı eğitim programları kapsamında günlük olarak 77.7 TL ödeme yapılırken, İşkur işsizlere ücretsiz danışmanlık da yapıyor. Sanayi alanındaki meslekler için programlara katılacak olan kişilere, 2-5 yaş arası çocukları olması halinde 400 lira aylık kreş parası ödeniyor. 

İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programlarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim giderleri devlet tarafından karşılanıyor. İşkur'a kayıtlı 15 yaşını aşmış işsizler, yeiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmaları için kurslara kayıt olabiliyor. Bu kurslarda bulunan kişilere günlük 30-40 TL arasında ödeme yapılıyor. Toplum yararına program ile de işsizlerin gelir elde etmesi amaçlanırken, asgari ücret tutarında ödeme yapıldığı biliniyor.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1300