banner595

İSO İstanbul PMI: İstanbul imalat sanayisinde enflasyonist baskılar sürüyor

İstanbul, 2 Kasım () - İstanbul İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) anket verilerine göre, Ekim ayında imalat üretimindeki daralma hızlandığı gibi firmalar yeniden işten çıkarmalara başladılar. Markit'in İstanbul Sanayi...

İSO İstanbul PMI: İstanbul imalat sanayisinde enflasyonist baskılar sürüyor

İstanbul, 2 Kasım () - İstanbul İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) anket verilerine göre, Ekim ayında imalat üretimindeki daralma hızlandığı gibi firmalar yeniden işten çıkarmalara başladılar. Markit'in İstanbul Sanayi...

02 Kasım 2015 Pazartesi 10:15
İSO İstanbul PMI: İstanbul imalat sanayisinde enflasyonist baskılar sürüyor

İstanbul, 2 Kasım () - İstanbul İmalat Sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) anket verilerine göre, Ekim ayında imalat üretimindeki daralma hızlandığı gibi firmalar yeniden işten çıkarmalara başladılar.

Markit'in İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırladığı İstanbul PMI Endeksi Ekim de dahil, son 10 aydır kritik eşik değer 50.0’nin altında kaldı. "İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarındaki bozulmanın devam ettiğini gösteriyor" denilen açıklamaya göre, Eylül ayında 48.0 olarak ölçülen İstanbul PMI endeksi, Ekim ayında son altı buçuk yılın en düşük ikinci düzeyi olan 47.2’ye geriledi. Beş temel alt endeks de manşet PMI endeksini aşağı çekerken, en büyük negatif katkı üretim alt endeksinden geldi.

Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, İSO İstanbul İmalat PMI anketi sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “PMI imalat endeksi, İstanbul imalatçılarının 2015’in son çeyreğine zayıf giriş yaptığını ve faaliyet koşullarının daha da bozulduğunu gösteriyor" dedi ve ekledi:

"Yeni siparişler, satın alma faaliyetleri ve imalat üretimi Ekim ayında düşüş kaydetti. Üstelik satın alma ve üretim alt endekslerindeki düşüş önceki aya kıyasla daha yüksek hızda gerçekleşti. Son anket, Ekim ayında lirada gözlenen kısmi değerlenmenin girdi maliyetlerindeki artış hızını yavaşlattığını gösterdi. Ancak buna
rağmen enflasyon baskılarının halen güçlü olduğu ve firmaların girdi maliyetlerindeki artışı nihai ürün fiyatlarına yansıttığı gözlendi.”

Altıbuçuk yıldaki en sert üçüncü daralma

İstanbul imalat üretiminin Ekim ayında da daralma yaşadığına ve daralma hızının üst üste ikinci ay artış gösterdiğine dikkat çekilen Markit açıklamasında, Ekim ayındaki verinin son altı buçuk yıl içinde gözlenen en sert üçüncü daralma olarak kayda geçtiğine dikkat çekildi ve şöyle denildi:

"İstanbul imalatçıları tarafından alınan yeni siparişlerdeki düşüş eğilimi Ekim ayı ile birlikte onuncu aya ulaştı. Ekim ayındaki düşüş hem Eylül’deki sert daralma hızına yakın hem de 2015 yılı ortalama aylık daralma hızının üzerinde bir hızda gerçekleşti. Önceki aya kıyasla hız kesmiş olsa da yeni ihracat siparişleri Ekim ayına kadar geçen on birinci ayda da azaldı. Hem yeni siparişlerde hem de birikmiş işlerdeki azalış imalatçıların atıl kapasitelerinde artış yaşandığını gösterdi."

Satınalma faaliyetleri kısıldı

İmalat üretimindeki gerilemeye paralel olarak İstanbul imalatçılarının Ekim’de satın alma faaliyetlerini kıstığı da vurgulanan açıklamada, "Satın alma faaliyetlerindeki düşüş 2009 yılının Nisan ayından beri gözlenen en yüksek hızda gerçekleşti. Sonuç olarak, girdi stokları da üst üste altıncı ay azaldı" denildi ve şöyle devam edildi:

"Firmalar son beş ay içinde dördüncü kez olmak üzere, Ekim ayında da imalat istihdamını azalttı. Ancak istihdamdaki düşüş önceki aylara kıyasla daha ılımlı gerçekleşti. Türk Lirasındaki ılımlı değer kazancı sayesinde girdi fiyatlarındaki artış hız kesti. Buna rağmen girdi fiyatları enflasyonu Şubat 2014’ten beri gözlenen en yüksek ikinci değerde ölçüldü. Girdi maliyetlerindeki artış, firmaların nihai ürün fiyatlarında güçlü artışlara gitmesine neden oldu."

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801