banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

İhracat portakal üreticisini umutlandırdı

banner1357

Aydın’da ürünlerini toplayıp depolayan portakal üreticileri sezondan umutlu. Geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşanan krizin ardından para etmediği için ürünü dalında bırakan üretici bu yıl yapılan yeni icraat anlaşmaları ile birlikte portakal...

EKONOMİ 09.01.2018, 09:59
İhracat portakal üreticisini umutlandırdı
banner1353
banner1375

Aydın’da ürünlerini toplayıp depolayan portakal üreticileri sezondan umutlu. Geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşanan krizin ardından para etmediği için ürünü dalında bırakan üretici bu yıl yapılan yeni icraat anlaşmaları ile birlikte portakal üreticisi ürünü toplayıp koruma altına aldı.

Aydın Kuyucaklı portakal üreticilerinden Adem Karasu ve İsmail Taşköprü bu yıl verimin yanında fiyatların da iyi olduğunu belirtti. Yapılan ihracat anlaşmalarının üreticiyi de rahatlattığını belirten Adem Karasu, Kilosu 1 TL ve üzerinde satıldıktan sonra portakal üreticisinin para kazanacağını belirterek “Şimdilik durum iyi gidiyor. Geçtiğimiz yıllarda Rusya ile yaşanan sorun narenciye üreticisini olumsuz etkilemişti. Rusya’ya ihracatın yeniden başlamasının yanında şimdi de Irak, İran ve Ukrayna ile de bağlantılar yapıldı.Şu anda Aydın’da bir çok tesiste yurtdışına gidecek ürünlerin çürümemesi için mumlama tesisleri kuruldu. Sadece Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 bin tonluk mumlama tesisi kurulduğunu ve tesisin bir ortağının Ukraynalı olduğunu öğrendik. İnşallah bu yıl bereketli bir sezon yaşamayı umut ediyoruz” diye konuştular.

“Geçen yılının zararını karşılarız”

Narenciye üreticisinin, angajman kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 24 Kasım 2015’te Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’nın aldığı ambargo kararlarından olumsuz etkilendiğini ancak bu yıl o olumsuzlukların telafisinin olacağına inandıklarını belirten Adem Karasu, “Şimdilik her şey iyi gidiyor. Üretici olarak bizler de ürünlerimizi toplayıp hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah bereketli bir yıl geçiririz” dedi.
banner1374
Yorumlar (0)
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Kasım 2019
İmsak 05:52
Güneş 07:21
Öğle 12:25
İkindi 14:56
Akşam 17:19
Yatsı 18:43