banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Herkesi ilgilendiren düzenleme

banner1357

Emeklilerden polise, kirada oturandan ev almak isteyene, pilottan yatırımcılara dek milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba yasa detayları...

EKONOMİ 18.01.2019, 16:57
Herkesi ilgilendiren düzenleme
banner1353
banner1375

2018 yılının son günlerinde Meclis gündemine gelen ve önceki gün son şekli verilerek bitirilen 71 maddelik torba tasarı, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasa birçok kesime hitap eden düzenlemeler barındırıyor.

Düzenlemeler içerisinde en önemlisi düşük maaş alan emeklilerle alaalı olanı. Özellikle Tarım Bağ-kuru’ndan prim ödeyenlere ya da ağırlıklı olarak 2008’den sonra asgari ücret üzerinden prim ödemesi olanlara düşük maaş sağlanıyordu.

EN AZ BİN LİRA 

Bağlanan maaşlar 600-700 liraya kadar düşüyordu. Düzenleme kapsamında 200 bin civarında emekli yer alıyordu. Yeni yasa ile beraber bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak. Bir başka deyişle 1000 liranın altında maaş alan emeklilere 400 liraya varan zam geliyor.

1000 lira düzenlemesi dosya bazında yapılacağı için vefat eden emeklinin dul ve yetimini hissesi oranında etkileyecek. Yani dul eş maaşın yüzde 75’ini alıyorsa yeni durumda maaşı 750 liraya yükselecek.

KİRADA YENİ DÖNEM 

Bir başka önemli düzenleme ise kirada oturan 20 milyon kişiyle alakalı. Kira çalışanlar ve emekliler için önemli bir gider kalemi. Gelirin neredeyse yüzde 40-50’sini kiraya veren aileler mevcut. Bu açıdan kira artış oranı aile bütçesiyle yakından alakalı.

Mal sahibi istediği gibi kira artışı yapamıyor. Bunun yasal çerçevesi var. Bu sınır da 1 Temmuz 2012 tarihinde çıkan Borçlar Kanunu ile belirlenmiş durumda.

BİN 200 LİRA CEBE 

Borçlar Kanunu’na göre kira artışı da son 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre arttırılıyordu. Bu oran ocak ayı için yüzde 27.01 olarak belirlenmişti. Torba yasa ile beraber kira artışının ÜFE yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenmesi hükmüne bağlandı.

Son verilerle 12 aylık ortalama Tüfe yüzde 16.30 oldu. Yani ÜFE’ye göre yüzde 10 civarında bir avantaj söz konusu. Son yıllarda ÜFE, TÜFE’nin üzerinde oluyordu. Yasa Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yenilenecek kontratlardaki kira artışı daha düşük olacak. Bu yolla 1000 liralık bir kirada her ay 100 lira, yılda ise 1200 lira vatandaşın cebi kalacak.

İŞSİZLİK MAAŞINDAN ENGEL KALMIYOR

Yasa ile işsiz kalan vatandaşların 10 aya dek ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olan işsizlik maaşı almak artık kolaylaşıyor. Normalde işsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün prim ödeyerek kesintisiz çalışmak gerekiyor.

Yani 1 gün bile devamsızlık olsa bu maaşı alamıyordu. Hükümet işsizlik maaşındaki bu kuralda esnekliğe gitti. İş akdinin devam etmesi kaydıyla gün eksiği olan da 1015 ila 2031 lira arasında değişen işsizlik maaşından faydalanabilecek. Son 16 yılda 7 milyona yakın kişi işsizlik maaşı almaya hak kazandı.

VERGİ İADELERİ...

İmalat sanayisi yatırımları üzerindeki KDV’den kaynaklı finansman yükünü gidermek maksadıyla bu yatırımlar sebebiyle 2018 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek KDV’nin iade edilmesine yönelik uygulama 2019 yılında da devam edecek. Cumhurbaşkanı, bu uygulamanın sürelerini 5 yıla kadar uzatmaya yetkili olacak.

ÖTV SIFIRLANDI

Şalgam suyu, çeşnili ve aromalı sütler, bebek ve devam sütlerinden ÖTV alınmayacak. Bu grupta ÖTV yüzde 10 olarak uygulanıyordu. Üretici veya satıcı yüzde 10’u kâr olarak cebe atmazsa bu perakende fiyatlarda indirimleri görmek olası.

ASKER EŞ VE ÇOCUĞUNA BEDAVA SAĞLIK

Yeni düzenlemeyle beraber er ve erbaşların genel sağlık sigortalı (GSS) sayılmayan eş ve çocukları ile anne ve babaları, bakmakla yükümlü olunan kişi dahilinde olacak. Bu kişiler de devlet destekli bedava sağlık hizmetinden ve SGK ödemeli ilaç hakkından faydalanabilecek.

TARIM VE HAYVANCILIĞA MUAFİYET

Teklife göre; hayvancılığın desteklenmesi maksadıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedelinden alınan pay kaldırılacak. Bu oran binde 1 oranında uygulanıyordu.

Tarım ürünleri lisanslı depoculuk kanunu dahilinde ürün senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançlara dair istisna 2023 sonuna dek uzatılacak.

O MEMURLARA İSTİSNA

Kamu kurum, kuruluşları hariç Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70’i gelir vergisinden istisna olacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 100’e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek. Düzenleme 30 bin havacılık çalışanını yakından ilgilendiriyor.

TEMİNAT SORUSUNA SİGORTA ÇÖZÜMÜ

  • Yasada dikkat çeken diğer başlıklar şöyle:
  •  Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulacak.
  •  Sigortacılık sektöründe yaşanan teminat sorunlarına daha etkin çözüm getirilmesi için Türk Reasürans Anonim Şirketi kurulacak.
  •  Dışişleri Bakanlığı’nca belirlenecek ülkelerde vize başvurularında aracı hizmet alınmasına imkan tanınacak.
  •  DASK, uluslararası sigorta veya reasürans şirketlerine ortak olabilecek.
  •  İhalesi yapılan ve devam eden sözleşmeler, girdi maliyetlerinde beklenmeyen artışlar olursa 60 gün içinde feshedilip tasfiye edilebilecek veya devredilebilecek.
  •  Kaçak akaryakıt en yakın rafinerilere satılacak.
  •  Yenilenebilir ve diğer enerji tesisleri KDV’den istisna tutulacak.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ocak 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:22
Akşam 17:45
Yatsı 19:09