banner1365

banner1345

Hale zam yansıdı

banner1357

Türkiye'nin sera merkezi olan Antalya'da havaların soğuması sebze meyve üretimini olumsuz etkiledi. Ürün girişleri azaldı, fiyatlar arttı.

EKONOMİ 10.01.2019, 11:23
Hale zam yansıdı
banner1353

Ülke genelinde etkisini sürdüren soğuk hava birçok sektörü olumsuz etkiliyor.
Türkiye'nin seracılık merkezi olan Antalya'da olumsuz hava şartlarından etkilendi. Don nöbeti tutmaya başlayan çiftçiler, havanın soğuk seyretmesi durumunda olgunlaşma sürecinin sekteye uğrayacağını aktardı. Hallere giren meyve ve sebzelerde de azalma gözlemlenirken çiftçinin masrafları da arttı. 

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, hava koşullarının olumsuz seyretmesiyle üretimde düşüş olduğunu açıkladı. Akcan,  "Soğuk hava tüm ülkede olduğu gibi Antalya'da da etkili oldu. Bu da doğal olarak seralardaki üretime yansıdı. İnsanlar bugün evlerini zor ısıtırken, çiftçi dönümlük seralarını ısıtmak zorunda kalıyor. Isıtmadığı zaman don olayı gerçekleşir. Ardından hale hiç ürün gelmez olur" ifadelerini kullandı.

MALİYETLER YÜZDE 100 ARTTI

Seraları ısıtmak için kullanılan malzemelere gelen zamla çiftçilerin zor günler yaşadığını belirten Akcan, "Üretim maliyeti yüzde yüz arttı. Bugün hale neredeyse hiç ürün girmedi. Çünkü çiftçimiz günlerdir seralarını ısıtmak için çalışıyor. Herkes 'ürünler pahalı' diyor. Ama girdi maliyetlerini kimse hesaplamıyor. Sıcak havalarda dönümünden 500 kilo patlıcan topladığımız seradan bu havalarda 50 kilo zor topluyoruz. Fiyatı 6 lira olsa bize ne kazandırır. Üretim düştü. Ürün azlığından dolayı sebze pahalılığı iki ay daha devam eder. Domates halde 3-4 lira bandında. Şubat 15'e kadar bu durum devam eder. Domates üretiminin artması ise Nisan'ın ilk haftasını bulur" dedi. İhracatın da çok az olduğunu dile getiren Akcan, "Herhangi bir yere aşırı ihracat yapma sonucu ürün fiyatı artmadı. Ürün az. Tüccar da dükkan önlerinde oturuyor" dedi.

ÜRÜNLER AZ

Havaların soğuk seyretmesi nedeniyle hale giren ürünlerin de azalmaya başladığını belirten Komisyoncu Ahmet Çay, "Ürün az ama fiyatlar yanı. Domatesin fiyatı bugün 4 ile 5 lira arasında değişiyor. Yolar kötü ve buzlu olmasına rağmen özel olarak paketlediğimiz ürünleri klimalı kapalı kasa araçlarla bin kilometrelik yolu gidebiliyoruz" ifadesinde bulundu.

Halde domates şu an 3 TL 80 kuruş, salatalık 3 TL, patlıcan 5.5 TL, sivri biber 5.5 TL, kabak 3 TL 20 kuruştan alıcı buluyor.

Yorumlar (0)
banner1363
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09