banner595

Gimdes’ten Alkolsüz Şarap Ve Bira Açıklaması

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, alkolsüz şarap ve bira ilegili açıklamalarda bulundu. Büyüközer, “Harama götüren her yolun ve vasıta da haramdır”...

Gimdes’ten Alkolsüz Şarap Ve Bira Açıklaması

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, alkolsüz şarap ve bira ilegili açıklamalarda bulundu. Büyüközer, “Harama götüren her yolun ve vasıta da haramdır”...

10 Nisan 2015 Cuma 09:09
Gimdes’ten Alkolsüz Şarap Ve Bira Açıklaması
banner556
Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, alkolsüz şarap ve bira ilegili açıklamalarda bulundu. Büyüközer, “Harama götüren her yolun ve vasıta da haramdır” dedi.
Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, alkolsüz şarap ve bira ilgili açıklamalarda bulundu. Büyüközer şunları söyledi: "Müslümanları hatta bütün insanlığı ifsat etmek için uğraşan şeytani güçler; alkolsüz gazozlar, alkolsüz kolalar ve alkolsüz enerji meşrubatları zincirinin devamı olarak alkolsüz bira, akolsüz şarap, alkolsüz viski, alkolsüz şampanya safsataları ile insanların inanç ve sağlıklarını tehdit etmekte ve onların harama alışmalarına yol açmaktadır. İşin çirkin ve üzücü tarafı bu ürünler için Avrupa’da sözüm ona Helal Sertifikacı bazı şirketler ve ne yazık ki Şia mezhebine bağlı İran menşeli sertifika kurumu da Helal Sertifika verenler arasında yer aldı. Geçen yıllarda Tahran Helal Gıda Fuarında bu ürünlere Helal sertifikalı olarak stand açma izni verildiğine şahit olmuştuk. Ne yazık ki geçen haftalarda bulunduğumuz MİHAS helal gıda fuarında da bu ürünler için helal sertifika almış bazı firmaların stand açmalarına izin verildiğine şahit olduk.
Gün geçmiyor ki gayrimüslim sermaye odakları, Müslümanları ifsad ederek hem maddi menfaat elde etmek hem manevi hayatlarını tahrip etmek için yeni yeni hamleler içerisine girmesin. Şimdilerde alkollü içecekler olarak bildiğimiz bira, şarab ve viski asırlardır alkollü içki isimleri olarak toplum belleğinde yer aldığı halde güya alkolsüz hale getirdiklerini söyleyerek aynı ismi devam ettirmeye çalışıyorlar. Böylelikle yeni nesillere, aynı ismi taşıyan iki içecek arasında birbirine geçmeyi kolaylaştırma gibi şeytani bir kurnazlık peşindedirler. Alkolsüz dedikleri bu içeceklerde ise izin veren devletlerin kodeksinde açıkça alkol içerdikleri bildirilmektedir.
GİMDES Helal Standardımızın temelini teşkil eden fetvalardan birini burada zikredelim. Kur’an-ı Kerim’de açıkça haram ve necis olarak zikredilmiş şarap, domuz gibi kavramlar zikredilerek üretilen ürünler isterse bu maddelerin zerresini bile içermesin, bu isimlerle üretilen ürünlere Helal Sertifikası verilemez. Zira biz inanıyoruz ki Allah’ın şiddetle uzak kalmamızı istediği bu maddelerin isimlerini ya da aromasını taşıyan bu ürünlerle bağlantılı olarak insanlarda bu haramları hafife alma duygusunu geliştirecek ve bir müddet sonra hakikisini tüketmeye doğru yol açabilecektir. Fıkıhta, harama götürebilecek yolların da haram kapsamında zikredildiği her sorumlu mümin tarafından bilinen bir gerçektir. Bu sebeple bir Müslüman domuzdan yapılmadığı halde sentetik domuz aroması içeren, ya da sadece ismini taşıyan bir sucuk üretemez, böyle bir ürünü tüketemez. Aynı şekilde toplumda sarhoş edici ürünlerin cins ismi olarak yerleşmiş şarap, bira, şampanya, rakı vs. gibi kavramları, isterse içeriklerinde alkol oranı sıfıra kadar indirilmiş olsa dahi, bir Müslüman bu isimlerle ürün üretemez ve bu ürünleri tüketemez. Kaldı ki bu tür içeceklerde mutlaka bir miktar alkol kalmaktadır. Hele hele bu ürünleri helal sucuk, helal şarap, helal bira, helal şampanya, helal rakı şeklinde isimlendirmek ve etiketlemek tamamen sahtekârlığa girer. Müslümanların inançlarına açıkça hakaret etmiş olur. Müslüman ülkesinde salyangoz satmaya çalışanlarla mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir."

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650