banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Flaş dağıtım bedeli açıklaması

banner1357

Vatandaşın faturasını eline aldığında ilk gördüğü kalemlerden biri olan dağıtım bedeliyle alakalı olarak EPDK'dan açıklama geldi.

EKONOMİ 01.02.2019, 13:58
Flaş dağıtım bedeli açıklaması
banner1353
banner1375

EPDK'dan gelen yazılı açıklamaya göre, Türkiye'de elektrik faturalarındaki dağıtım bedelinin Avrupa Birliği ülkelerindekinden daha düşük olduğu ifade edildi.

Elektrik faturalarındaki ana kalem unsurlardan enerji bedeli, dağıtım bedeli ile vergi, fon ve payları olduğu aktarılan açıklamada, yaklaşık 60 bin personelin çalıştığı santrallerde elektrik üreten şirketlerin rekabetçi bir ortamda ürünlerini piyasaya sundukları ifade etti.

Gelen açıklamada, "Kaynağın bulunduğu bölgedeki santrallerde üretilen enerjinin öncelikle kilometrelerce uzakta bulunan yerleşim alanlarına kadar iletilmesi, daha sonra da her türlü olumsuz hava ve zorlu coğrafi şartlara rağmen ülkemizin en ücra noktalarına kadar yaklaşık 42 milyon aboneye kapıda teslim edilmesi için yerleşim alanlarında dağıtılması gerekir. Ülkemizde iletim ve dağıtım faaliyetleri için her yıl ortalama 9,5 milyar lira şebeke tesisi ve diğer yatırımlar yapılmakta ve yaklaşıks 120 bin personelle 206 bin adet trafo ve dünyanın etrafını 37 kez dolaşabilecek büyüklükte, 1 milyon 460 bin kilometre hat uzunluğundaki şebekenin işletilebilmesi için her yıl ortalama 17,5 milyar lira olmak üzere toplam 27 milyar lira harcama yapılmaktadır. Santrallerde üretilen enerjinin tüketicilere kapıda teslimi için oluşan bu maliyetler de dağıtım bedelini oluşturmaktadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

O BEDELİ EPDK BELİRLİYOR

Dağıtım bedelinin belirlenmesinin elektrik dağıtım ya da perakende satış şirketlerinin yetkisinde olmadığının ifade edildiği açıklamada, dağıtım bedelinin bazı maliyetlerle beraber hizmetin kaliteli bir şekilde karşılanması için EPDK'ca belirlendiği ve alakalı şirketlerin de bu tarifeyi uyguladığına değinildi.

Açıklamada şunlara da değinildi:


"Elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedeli yalnızca faturanın dağıtımı veya sayacın okunması bedeli değil, elektriğin üretiminden tüketicilere teslimatına kadar oluşan tüm maliyetler bu rakamı oluşturuyor. Benzer şekilde, tarlada üretilen bir ürünü tarladaki çıkış fiyatıyla pazarda veya markette satın alamıyoruz. Çünkü o ürünün kullanıcıya teslim noktasına getirilmesinin bir maliyeti var ve tüketici olarak bu maliyeti de ödemekteyiz. Dağıtım bedeli sadece Türkiye'ye has bir bedel değil. Elektrik faaliyetinin yapıldığı her ülkede maliyet bir unsurudur. AB'deki 38 ülke ortalamasına bakıldığında enerji bedeli ortalama 9 avro/cent iken ülkemizde 5 avro/cent, dağıtım bedeli ortalama 9,9 avro/cent iken bizde 2,7 avro/cent olarak gerçekleşmiştir. Dağıtım bedelinin AB'deki toplam oranına bakıldığında ortalama yüzde 51 iken Türkiye'de bu oran yüzde 35 olmuştur."

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:46
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40