banner1313

banner1300

banner1334

Fiyatlarda yüzde 25 düşüş!

Tanzim uygulamasına geçilmesiyle beraber sebze fiyatlarında gözle görülür düşüşler yaşanmaya devam ederken yüzde yüze varan ordanda düşüş, patlıcanda görüldü.

EKONOMİ 12.02.2019, 08:41 12.02.2019, 08:49
Fiyatlarda yüzde 25 düşüş!

Tanzim uygulamasına geçilmesiyle beraber sebze fiyatlarında gözle görülür düşüşler yaşanmaya devam ederken yüzde yüze varan ordanda düşüş, patlıcanda görüldü.

Domates, 3,5 liraya inerken, salatalık 5 TL’den 4’e, soğan 4,2 TL’den 3.5 TL’yi gördü.

Sebze meyve fiyatlarını aşağı çekmek için Ankara ve İstanbul’da başlanan tanzim satışları örtü altı sebzenin başkenti Antalya’nın hallerinde de fiyatların düştüğü ifade edildi.

Özellikle patlıcanda yüzde yüze varan bir düşüş kaydedilirken, domates ve soğan fiyatlarında yüzde 25 düşüş görüldü. Enflasyonla Topyekun Mücadele çerçevesinde sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için ilk olarak İstanbul ve Ankara’da başlayan tanzim satışlarının ardından örtü altı sebzeciliğin başkenti olarak bilinen Antalya’da sebze fiyatlarında düşüşlerin yaşandığı gözlendi.

Antalya Yaş Sebze Meyve Toptancı Hali’nde tanzim satışlarından önce 4,5 liradan alıcı bulan domates, 3,5 liraya düşerken, salatalık 5 TL’den 4’e, soğan 4,2 TL’den 3.5 TL’ye geriledi.

En büyük düşüş ise patlıcanda gözlendi. Hafta sonu 10 liradan alıcısını bekleyen patlıcanın, bugün sabah itibariyle 5.5 TL’den tezgahlarda yerini aldığı gözlendi. Mevsim koşullarına göre üretimdeki azalma yaşanan biberde fiyat değişikliği yaşanmazken, patateste ise yine üretim azlığı sebebiyle 20 kuruşluk bir artış yaşandı.

Fiyatın üründeki kalitesine göre değiştiğini ifade eden hal esnafından Semih Güreşçi, “Soğan geçen haftalara nazaran en az 70 kuruş gibi düşme var. Patateste tam tersine 20-30 kuruşluk bir artma var” dedi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!