banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Fişteki o detaya dikkat

banner1475

Ücretli poşet uygulamasına geçilmesinin ardından alışveriş sonrası alınan poşetlerin fişlere işlenip işlenmediğinin kontolü için tüketici örgütü temsilcileri, vatandaşlara çağrıda bulundu.

EKONOMİ 24.02.2019, 13:48
Fişteki o detaya dikkat
banner1353
banner1375

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, açıklamasında, naylon poşetlerin ücretlendirilmesinden ziyade, kullanımdan kaldırılmasını insan sağlığı ve çevre açısından desteklediklerini ifade etti.

Yılmaz, naylon poşetlerin 1 Ocak'tan bugüne dek ücretli olduğunu anımsatarak poşetlere ödenen paraların sosyal sorumluluk projelerinde kullanılabileceği önerisinis sundu.

Bazı tüketicilerin parayla aldığı poşette market reklamı yapmak istemediğini dile getiren Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Bu nedenle poşetlerin uzun vadede yasaklanması, filelerle, bez torbalarla bu ihtiyaçlarını görerek daha bilinçli şekilde plastik poşetlerin engellenmesine yönelik tüketici bilinçli tepki göstermelidir ayrıca tüketici, poşet paralarının kasadan geçirilip geçmediğine ilişkin gözlem yapsın. En azından devlete giden para eksik olmasın. Orada fişini alsın ve fişe işlenip işlenmediğine ilişkin kontrolünü yapsın."

1-2 LİRA YAZILIYOR

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bazı satıcıların poşetin büyüklüğüne göre farklı ücretler istediğini bazılarının da poşet ücretini fişe yansıtmadığını ifade etti.

Ağaoğlu, poşet isteyen tüketicinin poşetin fiyatını sorması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Önce poşetin fiyatını sorgulayıp ondan sonra satın alsınlar. Poşeti verdikten sonra fişe, faturaya 1-2 lira yazılabiliyor ya da yazılmadan para talep edilebiliyor. Bazı noktalarda fişe işlenmeden poşet ücreti alındığına yönelik şikayetler de geliyor bize. Tüketicilerimizde fiş alma alışkanlığı eskiye göre daha zayıf. Bazı satıcılar, fişe yansıtmadığından tüketici bunu görmüyor ve poşetten para kazanmaya başlıyorlar. Tüketici, poşetin ücretini mutlaka sorgulasın."

Poşet ücretlerinin kazanç kapısı haline dönüştürülmemesi gerektiğini de ifade eden Ağaoğlu, "Burada hedef çevre kirliliğine çözüm sağlamaktır. Yönetmeliğe göre satış noktalarında çok kullanımlık poşet ya da benzeri taşıyıcı kabın tüketiciye sunma zorunluluğu vardır. Bu, makul bedelle olabilir. 'Poşet büyük' diye fahiş bedeller talep edilebiliyor ve faturaya, fişe yansıtılmayabiliyor. Tüketicilerimiz bu konuda dikkatli olsunlar." dedi.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:14
Güneş 07:43
Öğle 12:53
İkindi 15:28
Akşam 17:53
Yatsı 19:16