banner1017

Fındıkta 'aflatoksin' uyarısı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, fındıkta aflatoksin oluşumunun önlenmesi için hasat ve harman dönemleri konusunda uyarıda bulundu

Fındıkta 'aflatoksin' uyarısı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'ye önemli katma değer sağlayan fındığın önde gelen problemlerinden birinin aflatoksin oluşumu olduğu ifade edildi.

Üretimden tüketime kadar her aşamada aflatoksin oluşumunu önlemeye yönelik çeşitli önlemler alınmasının zorunlu olduğunun vurgulandığı açıklamada, bu önlemlerin başında fındık bahçelerinde kültürel işlemlerin geldiğine dikkat çekildi.

ZİRAİ MÜCADELE GEREKLİ
Açıklamada, budama, gübreleme ve zirai mücadele ile verim düşüklüğünün ve aflatoksin oluşumunun önlenmesi gerektiği aktarıldı.

Aflatoksin oluşumunun önlenmesinde hasat ve harmanda dikkat edilecek hususlara işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Fındık mutlaka resmi olarak ilan edilen tarihlerden önce toplanmamalı, hasat olgunluğuna ulaştıktan sonra toplanmalıdır. Hasat sırasında çeşitler birbirine karıştırılmamalı, erkenci ve geççi çeşitler ayrı ayrı hasat edilmelidir. Yere dökülen fındık bekletilmeden toplanmalıdır. Toplanan zuruflu fındıklar, çuvalda kızışmaya meydan vermeden en kısa zamanda harmana boşaltılmalıdır. Harmanda ıslak zemin ve toprak üzerine fındık zurufu dökülmemeli, harman zemini kuru olmalı, fındık 10 santimetreden kalın serilmemeli ve sık sık karıştırılmalıdır. Yağışlı durumlarda zurufun üzeri örtülmeli, örtü olarak kullanılacak malzemenin zurufla teması engellenmelidir. Uzun süre zurufun üzeri kapalı tutulmamalıdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER