banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Fındık fiyatları için önemli toplantı! Fındık fiyatları için rapor

banner1357

Giresun İl Genel Meclisi'nde Ekim ayı toplantısın serbest piyasadaki fındık fiyatlarındaki düşüş gündeme geldi. Fındık fiyatlarındaki düşüşün nedenleri ve çözüm önerileri için rapor hazırlandı. Hazırlanan raporun serbest piyasadaki fındık fiyatlarına olumlu yansıması bekleniyor.

EKONOMİ 08.10.2019, 12:39 08.10.2019, 12:41
Fındık fiyatları için önemli toplantı! Fındık fiyatları için rapor
banner1353
banner1375

Fındık Fiyatları - TMO VE FİSKOBİRLİK'in, 17 TL'den alımları yapmasına rağmen, serbest piyasada fındık fiyatları daha düşük seviyelerde satılıyor. Konuyla ilgili olarak Giresun İl Genel Meclisi toplantısında Sanayi ve Ticaret Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, serbest piyasadaki fındık fiyatlarının düşük seyretmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

FINDIK FİYATLARININ DÜŞMESİNE NEDEN OLDU

Sanayi ve Ticaret Komisyonu Sözcüsü Muttalip Patan tarafından okunan raporda, fındıktaki yapısal sorunlara dikkat çekilerek "Bunlardan birincisi fındık hasadının yapıldığı Ağustos döneminde ilk iki veya üç aydan arz piyasada çok fazla inmekte ve fiyat devletimizin alım garantisi ile Giresun kalite için fiyatı 17 TL gibi herkes tarafından memnuniyet verici bir fiyatlı açıklanmasına rağmen maalesef piyasaya talepten çok fındık inmesi ekonominin kurallarına göre arz ve talep dengesizliği oluşturmakta veya fiyatın işin doğası gereği de piyasada fındık fiyatlarının düşmesine sebep olmaktadır. Yine ihracat kalitesi yüksek olan fındık ürünümüzün klasik pazar olan AB ülkelerine ihraç ediliyor olması tek pazar sıkıntısı fiyatların düşmesine sebep olmakta ve piyasa dengesinin yürütmekte zorlanmaktadır. Bunların önüne geçmenin de en uygun yolu üreticilerinin ürünlerini pazara indirmekte acele etmemeleri ve fındık vermemeleri ile olacağını düşünmekteyiz. Yine piyasada talepten çok arzın inmesi piyasanın likidite sorununa da yol açmakta. Buna mukabil sektörün depo sıkıntısı da meydana gelmektedir. Dolayısıyla piyasa yetişemediği bir ürün arzının fiyatları düşürmesi kadar doğal bir şey yoktur. Ayrıca kurumumuzun tarafından yapılan ve 2017 sezonundan beri hizmet vermekte olan fındık lisanslı depoculuk sistemin üreticilerimize imkan tanınıyor olmasına rağmen geçmişin alışkanlıklarını terk etme de yaşadıkları yavaşlık da piyasada fiyatların düşüşüne neden olan başka bir neden olarak ortaya çıkmaktadır. Üreticilerin 6 ay gibi kısa bir süre ile ücretsiz olarak lisanslı depo hizmetlerinden yararlanabilmeleri analiz ve nakliye desteklerinin yanında 9 ay vadeli Ziraat Bankası'ndan faizsiz kredisi imkânlarından yararlanıyor olmaları çok büyük bir nimettir. Bunların kullanılması halinde piyasada arzın fazla inmemesi ve lisanslı depoculuk depo hizmetlerinden yararlanmaları halinde piyasada arzın fazla inmemesi ve lisanslı depoculuk sistemin Giresun'dan başlayarak tüm fındık sektörüne yaygınlaştırılması ile fındık sektörün üretimden ticareti doğru yönelen mümkün olabilecek. Dahası katma değerli ürün oluşturulması ile de dünya fındık piyasasında şu andaki ihracat kapasitemizin belki üç katı katma değer meydana getirecektir. Sonuç olarak piyasanın iyi şekillenmesi ve fiyat istikrarının sağlanabilmesi için sektörün tüm kesimlerine görev düşmektedir” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar (0)