Hilas Otel

Çelik İnşaat

Faturada yeni dönem

Kamu kruum ve kuruluşları, faturada yeni döneme geçiyor. Kamu kurumları ile özel sektör arasındaki işlemlerde e-fatura dönemi 1 Mart'ta başlıyor.

Faturada yeni dönem

Merkezi yönetime bağlı harcama birimleri, 1 Mart'tan sonra elektronik fatura kullanımına geçecek.

AA muhabirinin aldığı bilgilerde, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, iş süreçlerinde elektronik belge kullanılmasıyla alakalı çalışmalarda yeni bir adım daha atıldı. Kamu harcama süreçlerinde e-fatura kullanımı için gerekli altyapı çalışmalarında sona gelindi.

e-fatura uygulamasıyla beraber kamudan kamuya ve özel sektörden kamuya gerçekleştirilen işlemlerde faturalar elektronik ortamda ve standart bir formda harcama süreçleri içine girecek.

1 Mart'tan itibaren, kayıtlı yaklaşık 100 bin e-fatura mükellefi, 218 kamu idaresine bağlı yaklaşık 60 bin harcama birimi adına e-fatura yollayabilecek.

Mevcut e-fatura kullanıcılarının kamuya tamamen bu şekilde fatura göndermesi halinde, merkezi yönetim çerçevesindeki kamu idarelerinin faturaya bağlı harcamalarının yüzde 75'ten fazlası elektronik belge ortamına gerçekleşmiş olacak.

Sistemde yer alan elektronik teyitleşme imkanı sayesinde, aboneliğe bağlı ödemeler kapsamında kamuya düzenli olarak çok sayıda fatura veren mükelleflerin iş süreçlerinin de daha hızlı ve daha az maliyetle yerine getirilmesi hedeflendi.

Yeni uygulamayla birlikte  mali işlem süreçlerinde otomatik kontrol mekanizmaları yürütebilecek, kamu harcama ve muhasebe süreçleri otomatik hale getirilerek, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımıyla ekonomi ve maliye politikalarının belirlenmesinde karar vericilere detaylı veri üretimi gerçekleştirilecek.

Bu şekilde kağıda dayalı ve ıslak imzalı olarak sürdürülen kamu mali süreçlerindeki bürokrasi ve kırtasiyecilik harcamalı minimum düzeye indirgenerek emek ve zamandan da tasarruf sağlanacak.

DÖNÜŞÜME KATKI SAĞALANACAK

Kamudaki e-fatura uygulaması, ülkede yerli ve milli yazılım teknolojilerinin gelişimine katkı sağlayarak bu konudaki dışa bağımlılığı düşürmeyi  amaçlayan Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi Projesi çerçevesinde hizmete konuldu. Proje dahilinde yapılan inovatif çalışmalarda şu ana kadar tamamen açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak geliştirilen Yeni Devlet Muhasebesi Bilişim Sistemi ile Yeni Harcama Yönetim Sistemi merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerince kullanılmaya başlandı. Kamu mali yönetimi açısından yapısal bir reform niteliğindeki projenin ülkenin dijital dönüşüm sürecine de katkı sağlaması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER