banner595

Erdoğan, Davutoğlu, Akıncı ve Kalyoncu, Asrın Projesi'ni açtı

MERSİN'in Anamur İlçesi'nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme ve sulama suyu sağlayacak olan ve 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen suyun vanası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan...

Erdoğan, Davutoğlu, Akıncı ve Kalyoncu, Asrın Projesi'ni açtı

MERSİN'in Anamur İlçesi'nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme ve sulama suyu sağlayacak olan ve 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen suyun vanası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan...

17 Ekim 2015 Cumartesi 14:36
Erdoğan, Davutoğlu, Akıncı ve Kalyoncu, Asrın Projesi'ni açtı
MERSİN'in Anamur İlçesi'nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme ve sulama suyu sağlayacak olan ve 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen suyun vanası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu ile bakanlarının katıldığı törenle açıldı. Denizden 250 metre derinlikten geçirilen borularla KKTC'ye yıllık 75 milyon metreküp su aktarılacak ve adanın 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak. Törende konuşan ve muhalefet partilerini eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün" dedi.
Anamur Şehir Stadyumu'nda gerçekleştirilen açılış tören öncesi ilçede yoğun güvenlik önlemleri alındı. Anamur İlçesi'nin girişinde iki ayrı arama noktası oluşturuldu. Kontrol noktalarında ise sinyal kesici jammer araçlarının sürekli hareket halinde olması dikkat çekti. Ayrıca, açılış nedeniyle il genelindeki billboardlarda yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu, 'Asrın projesi için asrın liderleri Anamur'a geliyor' yazılı davet ilanı da dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Kenan İpek, İçişleri Bakanı Selami Altınok'un katıldığı törenin açış konuşmasını ise Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptı.
Daha sonra bir konuşma yapan KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, proje ile Türkiye'nin ekmeğini paylaştığı gibi suyunu da paylaştığını belirterek, "Bugün burada KKTC'de yaşayan yurttaşlarımıza hayat katıyorsunuz. Bizimle hayatlarını paylaşan Türkiye halkına teşekkürlerimizi iletiriz. Bu su belki de gün gelecek barış suyu da olacak. Bu projenin başlatılmasında, sürdürülmesinde ve sonuçlandırılmasında emeği olan herkese ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne teşekkür ederiz" dedi.
DAVUTOĞLU: ORGANİZE BİR TERÖR SALDIRISIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ
Ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, proje ile KKTC ve Türkiye'nin bir kez daha birbirine kenetlendiğini belirterek, "Türkiye ile KKTC arasında dünyada bir benzeri olmayan, örnek, numune, mucizevi bir eserle muhteşem bir su köprüsü kuruyoruz. Girne'yi Anadolu'ya bu kez suyla bağlıyoruz" diye konuştu.
Son 13 yılda Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğüyle, hükümetin sağlam duruşuyla dünya rekorları kırdığını kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Büyüdük, ilerledik, güçlendik. Milli piyade tüfeği, milli savaş gemisi, milli aşı, milli helikopter, milli tank, milli eğitim uçuşu. Dün gece de 4B uydusunu uzaya fırlattık. İşte her şeyi ile milli, her şeyi ile yerli dünyaya meydan okuyan Türkiye Cumhuriyeti devleti. Tüm bu projeler barış, adalet ve huzur projesidir. Bir ülkeye huzur ve istikrar hakim olduğunda neler yapılabileceğini dünya aleme gösterdik. Evet bugün organize bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Bu büyük başarılar, dünya çapındaki bu eserlerimiz Türkiye'nin büyüme iradesi terör eliyle durdurulmak isteniyor. 7 Haziran'dan sonra bir yönetim boşluğu olduğunu zanneden PKK, DHKP-C, DEAŞ hepsi birden saldırdılar. Kim hangi adi planı yaparsa yapsın Türkiye, terörün ve teröristlerin emellerine asla geçit vermeyecektir. Birileri bizi sindirmek isteyebilir, birileri bizi korkutacağını düşünebilir ama biz söylüyoruz. Ülkemizin her yerinde dimdik ayaktayız. Teröristlere verilecek en büyük cevap, yavru vatanı Anavatana bağlayan büyük projelerle, bu projelerden yükselen birlik ve kardeşlik mesajıdır."
Davutoğlu, KKTC Su Temin Projesi ile Anadolu'nun bereketli suyunu yavru vatana ulaştırmanın mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi.
KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI: SARI YEŞİLE DÖNECEK
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da adanın sarı olan renginin yeşile döneceğini belirterek şöyle dedi:
"Ankara'da kardeşlerimizi yitirdiğimiz korkunç bir terör olayı yaşandığında sizlerle birlikte biz de ağladık. Eğer Türkiye yas tutuyorsa KKTC de yastadır dedik. Bu güzel ülke barış ve huzura kavuşsun en büyük temennim budur. 1 hafta önce kederi paylaştık şimdi bir büyük sevinci paylaşıyoruz ve aranızda bulunuyoruz. Küresel ısınmanın yaşandığı günümüzde su petrolden daha önemli hale geldi. Bu su Kıbrıs'ın üretimini artıracak. Sarı olan rengimiz bizi yeşil adaya döndürecek. Böylesi bir gelişme kendi ayakları üzerinde durabilecek bir KKTC'nin yaratılması demektir. İlk defa böylesi bir proje gerçekleşiyor. Sürdürebilirliği çok önemlidir. Doğalgaz, su, elektrik bütün bunları tüm taraflara kazanç sağladığını ben şimdiden görebiliyorum. Bu sadece üretimi değil aynı zamanda ekonomi gelişecektir."
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AŞILMAYACAK ENGEL YOK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında şunları söyledi:
"Dün gece Kazakistan'da Türksat 4B uydumuzu başarıyla uzaya gönderdik. Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik etmiştik. Bugün de Akdeniz'in altında benzer bir başarıya şahitlik etmek için buradayız. Bu millet karadan gemileri yürüttü, bu millet boğazın altından Marmaray'ı inşa etti. Bu millet şimdi Anamur'da Kuzey Kıbrıs'a denizin altından su naklini gerçekleştiriyor. Bu millet bir olursa, diri olursa hep birlikte Türkiye olursa, aşamayacağı engel yoktur. Dünyada ilk kez uygulanan bir mühendislik çalışmasıyla inşa ettiğimiz boru hattını Ağustos ayında tamamladık. Alaköprü Barajı'ndan alınacak suyu 24 kilometresi Türkiye tarafında 80 kilometresi denizde ve 3 kilometresi Kuzey Kıbrıs tarafında olmak üzere 107 kilometre ile Geçitköy'e aktarmış bulunuyoruz. KKTC'nin 50 yıllık içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamış oluyoruz. İşte gerçek millilik budur, gerçek milliyetçilik budur. Bunun bilinmesi lazım, lafla olmuyor bu iş. Adalar'a benzer bir şekilde su götürmemiz üzerine bu proje bize gelmişti. Veysel Bey bütün gayretiyle denizin altından boru döşeyerek adalara su götürmüştür, sıkıntıyı gidermiş olduk. Başbakanlığımız döneminde başlattığımız çalışmaları bugün sonlandırdık. Gerçi ben KKTC'nin cumhurbaşkanı, başbakanı yanında söylemek bana düşmez ama bir güzel Kıbrıs türküsünde ne deniliyor: 'Portakal atışalım. Beraber kapışalım. Sen oradan gel ben buradan. Kıbrıs'ta buluşalım' Biz de Türkiye'den alıp getirdik Kıbrıs'ta buluşturduk. KKTC yarım asır boyunca içme suyu ve sulama suyu sıkıntısı çekmeyecek. Ülkemizde 13 yılda 2559 enerji, sulama, içme suyu amaçlı tesis inşa edildi."
ERDOĞAN: MANTAR TABANCASI PATLATAMAZLAR
Konuşmasının devamında terör olaylarına da değinen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye tüm engellemelere rağmen her alanda olduğu gibi 2023 hedeflerine yürüyor. Türkiye'nin ihtiyacı olan hizmet siyasetidir. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri, bunu böyle bileceğiz. Türkiye'yi hizmet siyasetinden uzaklaştırmaya çalışmak bir darbedir. Dikkat ediniz, Türkiye ne zaman güçlense önüne hemen bir takım engeller çıkartılmıştır. Kimi zaman darbelerle, kimi zaman terörle milletimiz başka gündemlere yönlendirilmiştir. Kardeşlikle aşacağımız kimi sorunlar kanatılarak derinleştirilmek istenmiştir. Bu oyunlar çok oynandı. Siyasette, ekonomide, dış politikada nice saldırılara, nice tezgahlara maruz kaldık. Milletimizin desteğiyle hepsini geride bıraktık. Çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bir yandan refahı yükseltirken sosyal restorasyonu ihmal etmedik. Terörü hayatımızdan çıkarmak için çalıştık. Her türlü riski göze alarak cesaretli hamleleri hayat geçirdik. Yeniden yükselişe geçen terör olaylarının amacının Türkiye hedefimizden vazgeçirmek olduğu biliyoruz.
BAKAN İSTİFASI İSTEMEK NE DEMEK?
Terör örgütlerinin saldırılarının üstesinden gelecek güce sahibiz, bunu biliniz. Güvenlik güçlerimiz terör örgütlerine tarihin en büyük darbelerini vuruyor ve vurmaya devam edecek. Bizi üzen siyasi partilerimizin onlardan beklediğimiz birliği gösteremiyor olmasıdır. Saldırı sonrası bile partilerimiz birliği ortaya koyamadılar. Şu bakan bu bakan istifa etsin diyorlar. Peki, bu ülkede Sivas olayları olduğunda iktidarda kimler vardı? Kahramanmaraş olaylarında iktidarda kim vardı? Neden o zaman bu istifaları yapmadınız ve yaptırmadınız? Her olayda bakan istifası istemek nedir? Devlete iftira atan siyasetçiler Türkiye'nin terörle mücadelesindeki en büyük handikaptır. Karşılarına tek yürek, tek gövde olarak çıksak, medya olarak, siyasi partiler olarak bir arada olsak o örgütler değil bomba, mantar tabancası bile patlamazlar."
KAÇAK SARAY KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN
Muhalefet partilerini de eleştiren Erdoğan şunları söyledi:
"Türkiye'nin halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak, yatıyorlar, kalkıyorlar ana muhalefeti kaçak saray, yavru muhalefeti kaçak saray. Kaçak saray kadar başınıza taş düşsün. Yahu ne kaçak sarayı be. Bu ülkenin cumhurbaşkanlığı makamının bu tür şeylerle yıpratılması diye bir şey olabilir mi? Önce ne diyorlardı, biz oraya gitmeyiz, sonra çağrılırsak gideriz dediler. Ya eninde sonunda bunu yapacaksınız kuzu kuzu geleceksiniz. Buradan tüm siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, vatandaşlarımıza samimi çağrıda bulunuyorum. Gelin teröre karşı birlik olalım, oyunları bozalım, çocuklarımızın karşısına dik çıkmak için bu birliği gerçekleştirmek zorundayız. Tarih, işte bu kritik dönemlerde herkesin söyledikleriyle, yaptıklarıyla kaydeder. Bazı siyasiler, terör mağdurlarıyla ilgili geçmişte çıkarmış olduğumuz bir yasa var. Terör mağdurlarına yönelik 4 madde altında bir yardım var. Bunun şehitlerle bir alakası yok.
Bununla bile bazı siyasiler hükümeti yıpratmak istiyorlar. Terörle mücadelede terör mağduru olanlar yok mu? Dürüst olalım, samimi olalım olmazsak samimiyetsizlik o insanları vurur. Bu yanlışları düzeltmek lazım. Terör örgütlerinin değil, milletin yanında olan herkesle mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye bu günleri de geride bırakacaktır."
VANA AÇILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Türkiye'den KKTC'ye su temin edilmesini öngören projenin Anamur ayağındaki açılışı yapıldı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve 7 Mart 2011'de dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan KKTC'ye İçme Suyu Temini Projesi 1 milyar 255 milyon liraya mal oldu. Projenin en önemli ayaklarından biri olan Anamur'daki Dragon Çayı üzerine inşa edilen Alaköprü Barajı'ndan alınan su Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu'ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı'na verilmeye başlandı ve adaya ilk su geçen hafta ulaştı. Projenin deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişinde 1600 milimetre çapında yüksek yoğunluklu polietilen borular kullanıldı.
Proje kapsamında yıllık 75 milyon metreküp su, Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarılacak ve KKTC'nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Bu suyun yarısı içme suyu kalan kısmı da sulama suyu olarak kullanılacak. Ayrıca Alaköprü Barajı ile Anamur İlçesi'nde de 83 bin 600 dekar alan da suya kavuşacak. Sulama sistemi ise yağmurlama ile damlama sulama şeklinde olacak. Böylece eski sistemler terk edilerek su tasarrufu en üst seviyeye ulaşacak. Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imkanı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak.

FOTOĞRAFLI


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650