banner1313

banner1300

banner1334

Emekliye yeni zam sistemi

Yaklaşık 12.3 milyon emeklinin zam oranında enflasyon belirleyici olurken, Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) hesaplamada yeni sistem önerdiği öğrenildi.

EKONOMİ 12.08.2019, 16:27
Emekliye yeni zam sistemi

 TÜED Hukuk Danışmanı Cafer Turan Yazıcıoğlu, emeklilerin maaş zammı için kullanılan enflasyon oranının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre değil, emeklinin daha çok harcama yaptığı ürünler üzerinden belirlenecek enflasyona göre hesaplanması gerektiğini ifade etti. TÜİK enflasyon sepetinde emeklileri ilgilendirmeyen birçok maddenin yer aldığını söyleyen Yazıcıoğlu, "Bu nedenle yaşlılık enflasyonu yapılmalı. Emekliye özel enflasyon hesaplanmalı, zamlar da buna göre belirlenmeli" ifadelerini kullandı.

NASIL HESAPLANIYOR? 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz'da bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam alırken, memur emeklileriyse toplu sözleşmede belirlenen zam oranını alıyor. Zam enflasyonun altında kalmışsa, fark da yansıtılıyor. TÜED'in bu talebi kabul görürse, emeklilere özel enflasyon oranı hesaplanacağı belirtiliyor. SSK ve Bağ- Kur emeklileri, bu oranda zam alacak.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!