banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Emekliye bin lira...

banner1357

Binlerce emeklinin bu ay da geliri artıyor, bin liranın altında maaş kalmıyor. Bin liranın altında maaşı olanlar bu ay maaşlarını zamlı alıyor.

EKONOMİ 20.02.2019, 08:22
Emekliye bin lira...
banner1353
banner1375

Emekli aylıklarında yeni döneme geçildi. En düşük emekli aylığı bin lira oldu. Ek ödeme dahil maaşı bin liradan daha düşük maaş alan 150 bin SSK ve Bağ-Kur'lunun geliri bin liraya tamamlandı. Emekliler, bin liralık ödemeleri hesaplarında görmeye başladı. Söz konusu imkan, Ocak ayında Meclis'ten geçen ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile gerçekleştirildi. Düzenlemeyle, malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla verilen ödemeler toplamının, dosya bazında gerçekleştirilecek ek ödeme dahil bin liradan az olamayacağı hükme bağlandı.

Bu düzenleme, bu aydan itibaren emeklilerin maaşlarını etkileyecek. Yani artık ek ödeme dahil bin liranın altında emekli maaşı kalmadı. Maaşı ek ödeme dahil bin liranın altında olanlara, bin lira ödenmeye başlandı. Maaşı 660 ile 999 lira arasında olan emeklilerin gelirinde yükseliş gözlendi. Emeklilerin gelirinde 340 liraya varan artış yaşandı. Gerçek maaş ile bin lira ödeme arasındaki fark ise Hazine'den karşılanıyor.

SEYYANEN ZAM HESAPLARDA

Çıkarılan yasa kapsamında bin liranın altında maaş alan emeklilere seyyanen zam gerçekleştirildi. Artışlar 340 lirayı bulurken farklar geçtiğimiz günlerde hesaplara geçmeye başladı.

Yorumlar (0)