Hilas Otel

Çelik İnşaat

Emekliye 340 lira müjdesi

Binlerce emekli için Şubat'ta da zamlar devame edecek. Gelirlerde 340 liraya varan yükselme söz konusu!

Emekliye 340 lira müjdesi

12.3 milyon emekli Ocak ayında zamlı maaşlarını çekti. SSK ve Bağ-Kur'lular aylıklarında yüzde 10.19, memur emeklilerine ise yüzde 10.73 zam gördü.
 
Yaklaşık 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine, bu ay da zam geliyor. Bu imkan, geçtiğimiz haftalarda Meclis'ten geçen ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile gerçekleştirildi.

HAZİNE KARŞILAYACAK
 
Düzenlemeyle beraber; malullük ve yaşlılık sigortasından verilen aylıklar ile her ay itibarıyla gerçekleştirilen ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liranın aşağısında olamayacak.
 
Yani ek ödeme dahil bin liranın altında emekli maaşı olmayacak. Bu çerçevede, maaşı ek ödeme dahil bin liranın altında olanlara, Şubat'tan itibaren bin lira ödeme yapılacak.
 
Maaşı 660 ile 999 lira arasında yer alan emeklilerin gelirinde yükselme yaşanacak. Emeklilerin gelirinde 340 liraya varan artış görülecek.
 
Gerçek maaş ile bin lira ödeme arasındaki fark Hazine'den karşılanacak. Yani emeklinin maaşı 660 lira ise bin lira ödenma yapılırken, 340 liralık fark Hazine'den karşılanacak.
 
VEFAT EDENLERİN YAKININA 
 
Maaşı ek ödeme dahil bin liradan düşük olan emekli vefat etmişse, artıştan hak sahibi yakınları faydalanabilecek.
 
Dul ve yetim maaşı alanların aldıkları maaşlarda da hisseleri oranında artış sağlanacak. 

Toplam alınan maaş bin liranın altında olmayacak.

 
Örneğin; emeklinin maaşı 660 lira ise eşine 330, 2 çocuğuna 165'er lira ödeniyordu. Şimdi eşe 500, çocuklarına 250'şer lira ödenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER