banner1313

banner1300

banner1334

Emeklilikte üç ayaklı kazanım!

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Kıdem Tazminatı Fonu için ilk toplantı Mayıs'ta yapılacak. Düzenlenmesi beklenen yeni sistemle birlikte, çalışanlar maaş, BES ve tazminatla emeklilikte 3'lü güvence sahibi olacak. Kazanca göre kesinti, mevcut kazanımların korunduğu düzenleme Kıdem Tazminatı Reformu ile hayata geçirilecek.

EKONOMİ 12.04.2019, 08:53 12.04.2019, 08:55 Ceylan
Emeklilikte üç ayaklı kazanım!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı BES ile entegre kıdem tazminatı fonu açıklamasının ardından heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren reformda, günlük kıdemin bile korunmaya alınacağı biliniyor. Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin yer alacağı ve Mayıs ayında 'Kıdem' gündemiyle bir araya gelinecek toplantıda, Sistem ile çalışanların yüzde 100 tazminat alabilmesinin sağlanması hedeflenirken, emeklilikte maaş, BES ve tazminat güvencesi sağlanmış olacak. 

Bu yıl içinde hayata geçirilmesi beklenen Kıdem Tazminatı Reformu ile birlikte gerçekleşmesi beklenen yenilikler şu şekilde: 

Çalışanların erişilebilirliği güvence alına alınacak. Kazanımlar korunacak. Biriken kıdem tazminatları mevcut işten ayrılana kadar eski ssitemde devam edecek.

İşçi, işveren ve devlet katkısı olmak üzere 3 ayaklı bir fon ile, kesintiler fonda toplanacak.

Kıdem Tazminatı Fonu ve BES birleştirilecek. Çalışanların kazançlarına göre kesinti miktarları ayarlanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!