banner1365

banner1345

Emeklilere ikinci maaş...

banner1357

Sigorta sektörünün özellikle son günlerde gündem maddelerinden olan ve hükümet tarafından açıklanan ekonomi programında yer alan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi için sigorta şirketlerinin taşın altına elini koymaya hazır olduğu öğrenildi.

EKONOMİ 13.05.2019, 09:02 Ceylan
Emeklilere ikinci maaş...
banner1353

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ekonomi programında yer alan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, sigorta sektörü tarafından da kabul gördü. Çalışanlara emekli olduklarında ek gelir oluşturmayı hedefleyen program üzerine çalışmaların devam ettiği bilinirken, sigorta şirketleri de önümüzdeki günlerde uygulamaya konması beklenen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi için üzerine düşen görevi yapmaya hazır. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde tamamlayıcı emeklilik sistemine yönelik olarak yapılan açıklamalar memnun edici” derken, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi sayesinde çalışanların emeklilik dönemlerinde ciddi ve düzenli ilave gelire kavuşabileceklerine dikkat çekti. BES’te yapılacak reformların ve kıdem tazminatlarının BES ile entegre edilmesini desteklediklerini belirten Ayhan Sincek, şu detayların altını çizdi: “Bahse konu çözümün BES alt yapısı üzerinden üretilmesi; sermaye piyasalarının derinleşmesi, tasarrufların sürdürülebilir ekonomik büyümeye katkı sağlayacak yatırımlara yönlendirilmesi anlamına gelecektir.” ifadelerini kullandı.

'Emeklilikte ciddi düzenli ilave gelir'

Yeni sistemle birlikte emeklilerin ciddi anlamda düzenli bir ek gelire sahip olabileceklerini ifade eden Sincek, “Yasa yapıcı, biz emeklilik şirketlerine bu bağlamda herhangi bir görev tevdi ederse, bu görevi ifa edecek yetkinliklere ve alt yapıya sahip olduğumuzu belirtmek isterim. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile bireylerin emeklilik dönemlerinde ciddi düzenli ilave gelire kavuşabileceklerini ve bahse konu risklerin çok daha iyi yönetilebileceği bir ortamın oluşturulacağını düşünüyorum. Buradaki en önemli beklentimiz; çalışanların kazançlarına göre birikim yapabilmeleri ve emeklilik dönemine yönelik fon oluşturulmasıdır” diye konuştu.

BES 100 Milyar TL'ye ulaştı

Öte yandan BES hakkında da konuşan Sincek, “Gönüllü BES, Otomatik Katılım (OKS) ile önemli bir aşama kat etti. 12 milyon katılımcı ve yaklaşık 100 milyar TL fona ulaşıldı. Sonraki dönemde BES’de yapılacak yeni reformlarla daha geniş kitlelere ulaşılmış olacak.” dedi.

Yorumlar (0)
banner1363
19°
açık
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19