Hilas Otel

Çelik İnşaat

Emekliler bekliyor! İkramiyelere zam var mı?

Milyonlarca emekli tarafından beklenen ve 27 Mayıs itibariyle ödenmeye başlanması beklenen bayram ikramiyelerinde zam olup olmayacağı merak konusu oldu.

Emekliler bekliyor! İkramiyelere zam var mı?
banner1311

Geçtiğimiz sene ilk kez uygulanan emekli, dul ve yetimlere bayramlarda 1000 TL ikramiye ödemelerinde, yeni seneyle birlikte ikramiyelerde zam yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Birçok vatandaş, artan enflasyon nedeniyle ikramiyelere zam yapılması gerektiğini ifade ederken, Türkiye Emekliler Derneği de emekli ikramiyelerinin %26'lık artışla bin 260 TL olmasını istemişti. 

Ancak geçtiğimiz sene TBMM'de kabul edilen ve emeklilere ikramiye verilmesini öngören 5510 sayılı Kanuna ek madde eklenmişti:

"Ek Madde 18 - (Ek madde: 11.05.2018 - 7143 S.K/Madde 23)
Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000'er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir."

Ek Madde 18 nedeniyle, bayram ikramiyelerinde sabit tutarın 1000 TL olduğu ve zam yapılamayacağı görülürken, ödemenin arttırılması için mülga Bakanlar Kurulu veya Cumhurbaşkanlığı'na da yetki verilmedi. Bu nedenle bayram ikramiyelerinin zamlı olma ihtimali bulunmazken, ikramiyelerde zam yapılabilmesi için TBMM'de ilgili maddenin değiştirilmesi gerekiyor. Ancak şuanki konjoktürde bu ihtimal çok zor görünüyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300