banner1589

banner1585

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi?

Emekli olan kadın, bağkurlu olan eşinin ölmesi durumunda hem kendi emekli maaşını hem de ölen eşinin maaşını alabilmektedir.

Ekonomi 25.02.2021, 13:17
88
Emekli Maaşı Alan Kadın, Dul Maaşı Alabilir mi?

Eşi Ölen Kadın, Nasıl Çifte Maaş Alabilir?

Eşi ölen kadının çifte maaş alma şartları şu şekildedir; bir kadının emekli olan eşinin ölmesi halinde eğer kadının eşi bağkur emeklisi ise ve kadın da SSK emeklisi ise kadın çifte maaş alma hakkına sahip olur.

Bu durumda gerekli yerlere istenilen evraklar ile gidilerek başvuru sağlanabilir. Bu şartlar sağlandığı taktirde çift maaş hakkınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca başvuru sonrası başvurunuzun sonucunu takip etme olasılığınız da bulunmaktadır. Devletimiz dul kadınlara her türlü imkânı sağlamakta ve onları asla mağdur etmemektedir.

Dul Maaşı Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

Esi ölen kadınlar, kendilerinin de emekli olması halinde bu emeklilik maaşlarına ölen eşlerinin de emeklilik maaşlarını alabilmektedirler. Eğer eşi ölen kadın SSK emeklisi ise ve kadın da bağkur emeklisi ise kadın çift maaş alabilir ama eşi ölen kadın SGK emeklisi ise Ölen eşinin maaşının %75’ini alabilmektedir. Eşi ölen kadın çift maaş alabilmek için bazı evraklara ihtiyacı vardır. Eşi ölen kadının dul maaşı almak için gerekli olan evraklar; 3 adet vesikalık fotoğraf (fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.), vukuatlı nüfus cüzdanı örneği, dul maaşı almak istediğiniz dair dilekçe, kimlik araştırma belgesi. Bu belgeler tamamlandığında eşi ölen kişi dul maaşı için başvuruda bulunabilir.

e

Dul Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Dul maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirmek için birkaç yol bulunmaktadır. Öncelikle ikamet ettiğiniz yeren en yakın olan kaymakamlık veya sosyal yardımlaşma kurumlarına giderek bunu öğrenebilirsiniz. Diğer bir kolay yol ise E-devlet üzerinden T.C. kimlik numaranız ve PTT’den alacağınız E-devlet şifreniz ile giriş yaparak dul maaşınızı sorgulamanız mümkündür. Öncelikle E-devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızı ilgili alana girmelisiniz daha sonra ise, sistemin arama kısmına dul maaşı sorgulama yazarak size dul maaşı çıkıp çıkmadığınızı kolaylıkla sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (1)
SEVGİGÜNBAY 2 ay önce
GELDİMİ