banner1223

Elektrik müjdesi, detaylar belli oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu sosyal yardım alan vatandaşlara elektrik destek paketinin esasları belli oldu. İki türlü ödeme yöntemi olacak.

Elektrik müjdesi, detaylar belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat saate kadar elektrik tüketimlerinin devlet tarafından ödeneceği müjdesinin detayları belli olmaya başladı.

Devlet toplam 2 milyon 406 bin 347 haneye elektrik desteği verecek. Destek ödemesinde üst limit 80 lira olurken ve bu sayı hanedeki kişi sayısına göre değişiklik gösterecek. Desteklenecek evde 4 ve üzeri kişi yaşıyorsa 80 lira ödenmesi planlanırken, daha az kişi olan hanelerde destek miktarı düşecek. 

İllerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlıkların sorumlu oldukları bu ailelere ilişkin Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü çalışma başlatarak ihtiyaç sahibi vatandaşların listesini yenileyecek.

İKİ AYRI ÖDEME YÖNTEMİ

Destek miktarından kademeli olarak istifade edecek vatandaşlara faturanın nasıl yansıtılacağı konusunda da iki çalışma üzerinde yoğunlaşıldı. İlk seçenekte örneğin 100 liralık tüketimi olan ve destekten tam yararlanacak olan haneye 20 lira fatura çıkarılacak ve kalan kısmını elektrik şirketlerine devlet ödeyecek. İkinci seçenekte ise vatandaş kendisine çıkarılan faturanın tamamını şirketlere ödeyecek, sopnrasında da destek miktarını tahsil etmek için belirlenecek noktalardan fazla para vatandaşa geri ödenecek.

Perakende şirketlerinin ilk seçeneği tercih etmediği, desteğin devletle vatandaş arasında mahsuplaşılmasından yana oldukları belirtildi. Önceki günkü açıklamaların ardından dağıtım şirketlerinin çağrı merkezlerinin telefonları da kilitlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148