banner595

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin 2014 yılında 2.9’luk büyüme oranıyla AB ortalamasından ve Euro bölgesinden daha hızlı büyüdüğünü belirterek, “Türkiye bu zorlu şartlar altında birçok ülkeyi büyümede geride bırakarak...

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin 2014 yılında 2.9’luk büyüme oranıyla AB ortalamasından ve Euro bölgesinden daha hızlı büyüdüğünü belirterek, “Türkiye bu zorlu şartlar altında birçok ülkeyi büyümede geride bırakarak...

31 Mart 2015 Salı 17:32
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin 2014 yılında 2.9’luk büyüme oranıyla AB ortalamasından ve Euro bölgesinden daha hızlı büyüdüğünü belirterek, “Türkiye bu zorlu şartlar altında birçok ülkeyi büyümede geride bırakarak başarı örneği sergilemeye devam etmiştir. 2014 yılı bizim için net ihracatla büyüdüğümüz bir yıl oldu. Yıl genelindeki yüzde 2,9’luk büyümemizin 1,8 puanı net ihracattan kaynaklandı. Dolayısıyla, bu sene net ihracatımız büyümemizin motor gücü oldu” dedi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2014 yılı son çeyreğinde yüzde 2,6, yıl genelinde de yüzde 2,9 büyüme kaydettiğini anımsattı.
“2014 YILI ZORLU BİR YIL OLDU”
2014 yılının hem dünya için hem de Türkiye için zorlu bir yıl olduğuna dikkat çeken Bakan Zeybekci, "2014, Avrupa ekonomisi için krizin etkilerini üzerinden tam olarak atamadığı, deflasyona girdiği bir yıl olurken, Japonya’nın resesyona girdiği, Çin, Brezilya, Rusya gibi gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızlarının düştüğü, Türkiye’nin ise çevre ülkelerinde, Rusya-Ukrayna arasında yaşanan krizin ve en önemli dış ticaret ortaklarımızdan olan Irak’ta ve Libya’da iç karışıklıkların patlak verdiği bir yıl oldu” dedi.
Bakan Zeybekci, petrol fiyatlarının da 2014’ün ikinci yarısından itibaren yüzde 50 düşmesiyle dış ticarette önemli yeri olan petrol ihracatçısı ülkelerin dış taleplerinde de gerileme yaşandığını söyledi.
“TEK KÜÇÜLME GÖSTEREN SEKTÖRÜMÜZ TARIM SEKTÖRÜ OLDU”
Paritedeki gerileme yine ikinci yarıda ve özellikle son çeyrekte dış ticareti negatif etkilediğinin altını çizen Bakan Zeybekci, “Bu da net ihracatın büyümeye katkısını son çeyrekte aşağı çekti. Dünyada ve çevremizde bu olaylar yaşanırken, ülkemizde de yağışların azlığı sebebiyle tarımsal üretimimizde düşüş yaşanması büyümemizi olumsuz yönde etkiledi. Nitekim sektörler itibariyle baktığımızda da 2014’te tek küçülme gösteren sektörümüz tarım sektörü oldu. Fakat tüm bu olumsuz atmosfere rağmen, Türkiye ekonomisi 2014’ün son çeyreğinde küresel krizin ardından kesintisiz olarak 21 çeyrektir yüzde 5,5 ortalama büyümeye devam etmiştir” diye konuştu.
“TÜRKİYE, AB VE EURO BÖLGESİNDEN DAHA HIZLI BÜYÜME KAYDETTİ”
Türkiye’nin 2014 yılında 2.9’luk büyüme oranıyla AB ortalamasından ve Euro bölgesinden daha hızlı büyüdüğünü ((Türkiye’den hızlı büyüyenler - İrlanda %4,8, Macaristan %3,6, Polonya %3,3 ve Malta)belirten Bakan Zeybekci, açıklamasına şöyle devam etti:
“ 28 üyeli Avrupa Birliği yüzde 1,3 büyürken, Avro Bölgesi yüzde 0,9 büyümüştür. OECD büyüme ortalaması 1,8, G7 ülkeleri büyüme ortalaması yüzde 1,7 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye AB haricinde Avustralya, Kanada, ABD, Meksika, Norveç, İsviçre, Güney Afrika, Brezilya, Rusya ve Japonya’yı büyümede geride bırakmıştır. Dolayısıyla, Türkiye bu zorlu şartlar altında birçok ülkeyi büyümede geride bırakarak başarı örneği sergilemeye devam etmiştir. 2014 yılı bizim için net ihracatla büyüdüğümüz bir yıl oldu. Yıl genelindeki %2,9’luk büyümemizin 1,8 puanı net ihracattan kaynaklandı. Dolayısıyla, bu sene net ihracatımız büyümemizin motor gücü oldu. Amacımız bu gücün artarak devam etmesi. Daha fazla üretim daha fazla ihracat ile büyümek zorundayız.”
“2015’TE YÜZDE 4 DÜZEYİNDE BİR CARİ ACIK GÖREBİLİRİZ”
Bakan Zeybekci, 2015 yılında daha fazla büyüme kaydedilmesi gereken bir yıl olduğunu ifade etti.
Gerek tarım üretimi gerek dış talep gerekse pariteden kaynaklı sebeplerle istenilen seviyelerde gerçekleşmeme ihtimali karşısında da tüketimi kışkırtmadan üretime dönük sanayi ile bir büyüme yakalanılmasını gerektiğini kaydeden Bakan Zeybekci, “2014 cari açığımızın milli gelire oranı yüzde 5.7’ye geriledi. Ancak bu açığın yabancı kaynaklarla finanse edilmesi gereken kısmı milli gelirin yüzde 4.6’sı. Aradaki yüzde 1.1’lik fark, TL cinsinden verilen cari açık ve ithalattaki gözetim uygulamalarının ithalat faturasını artırıcı etkisidir. Diğer bir ifadeyle, bu iki faktörün cari açığımızın yurtdışı kaynaklarla karşılanması gereken miktarı 8.8 milyar dolar daha düşürdüğünü söyleyebiliriz. 2015’te yüzde 4 düzeyinde bir cari acık görebiliriz” dedi.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801