banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Doğalgaz faturaları iptal mi, geri mi ödenecek? Fatura ödeyenler ne yapacak?

banner1357

Doğalgaz faturaları yeniden mi düzenleniyor? Her ay düzenli olarak gelen doğalgaz faruraları bu ay vatandaşın tepkisine neden oldu. Çoğu kişi doğal gaz faturasının yüksek tutarda geldiğini iddia etti. Sosyal medyada konuyla alakalı yüzlerce paylaşım yapıldı. İGDAŞ doğalgaz faturaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Doğalgaz faturaları yasal kesim süresini aşan vatandaşların faturaları EPDK kararı doğrultusunda iptal edilecek ve vatandaşlara yeni 30 günlük fatura gönderilecek. Peki, Doğalgaz faturaları geri ödenecek mi? Faturalar yeniden mi düzenleniyor? Faturayı ödeyenler ne yapacak?

EKONOMİ 26.05.2020, 22:54
820
Doğalgaz faturaları iptal mi, geri mi ödenecek? Fatura ödeyenler ne yapacak?
banner1353
banner1375

Doğalgaz faturaları iptal mi, geri mi ödenecek? Soruları özellikle İstanbullular tarafından sorulmaya aratılmaya devam ediyor. İGDAŞ'ın Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararıyla 30 günlük süreyi aşan faturalarının iptal edilmesi bekleniyor. Bu bağlamda Enerji Piyasası Denetleme ve Düzenleme Kurumu (EPDK) ortalama tüketim değerleri üzerinden önümüzdeki üç ay elektrik ve doğalgaz faturası kesileceğini açıkladı. Söz konusu faturadan az veya çok bir harcama yapıldığında sayaç okumasına göre aradaki gider ya aboneye ödenecek ya da abone farkını yatıracak. Peki, Doğalgaz faturaları geri ödenecek mi? Faturalar yeniden mi düzenleniyor? Faturayı ödeyenler ne yapacak? Detaylar takvim.com.tr'de

İGDAŞ FATURALARI 30 GÜNLÜK OLARAK YENİDEN DÜZENLENİYOR

Koronavirüs salgını sürecinde, doğalgaz sayaçlarının okunmasında mücbir sebeplerden dolayı aksaklıklar yaşanması, 30 günü aşan faturalar düzenlenmesine yol açmıştı. Faturalar gerçek tüketim bedelleri üzerinden düzenlenmiş olmakla beraber, EPDK'nın uyarısı üzerine harekete geçen İGDAŞ, ödenmeyen faturaları iptal ederek, 30 güne karşılık gelecek yeni faturalar düzenlenmesi için çalışma başlattı. Abonelerin talep etmesi halinde, ödenmiş faturalar da 30 günlük olarak yeniden düzenlenecek, hâlihazırda tüketilmiş bakiye kısım ise bir sonraki faturaya yansıtılacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yaşanan süreç ve yeni düzenlemeye ilişkin kamuoyuna bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

"Son dönemde kamuoyuna yansıyan gelişmeler doğrultusunda bir açıklama ihtiyacı duyulmuştur.

Doğal gaz dağıtım piyasası, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun mevzuatlarıyla düzenlenmiş bir piyasadır. Dolayısıyla doğal gaz fatura bedelleri, mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlenmektedir.

Ancak, koronavirüs salgını nedeniyle 11 Mart tarihinden itibaren olağanüstü koşullar yaşanmaya başlanmıştır. Gerek çalışanlarla ilgili Hükümetçe yapılan idari düzenlemeler, gerek salgından çalışanların etkilenmesi ve hatta bir kısım vatandaşlarımızın tedbiren sayaç okunmasına izin vermemesi nedenleriyle sayaç okuma faaliyeti bu dönemde normal zamanlara göre daha zor gerçekleşmiş, fatura süreleri elde olmayan nedenlerle uzamıştır. Nisan ayında sekiz gün sokağa çıkma yasağının yaşanmış olması da bu dönemi etkileyen bir başka önemli sebeptir.
Sonuç olarak faturalar gerçek tüketim değerleri üzerinden oluşturulmuş olsa da bu dönemde daha uzun bir süreyi kapsamıştır.

EPDK'nın uyarısı üzerine ödenmeyen faturalar iptal edilerek 30 günlük faturalar düzenlemek için çalışma başlatılmıştır.

Buna göre yeni fatura bedeli, 30 güne karşılık gelecek şekilde yeniden düzenlenecek; hâlihazırda tüketilmiş bakiye kısım ise bir sonraki faturaya yansıtılacaktır.

Ödenmiş faturalarda da esasen gerçek tüketimden kaynaklanan bedel ödenmiş olmakla birlikte; abonelerimizin talebi halinde, 30 güne karşılık gelecek şekilde yeniden düzenlenecek; hâlihazırda tüketilmiş bakiye kısım ise bir sonraki faturaya yansıtılacaktır. Bu durumda, bakiye tüketim için ödenmiş tutar sonraki faturadan mahsup edilebileceği gibi talep halinde iadesi sağlanacaktır.

Yorumlar (2)
Mustafa kaygusuz 2 ay önce
Nisan ayı dogalgaz faturasını 327tl ödedim ödenmeyenlerinki iptal olmuş peki biz ödedik ne olacak yani biz keriz yerinemi konuklduk böyle saçmalıkmi olur odeyenlerininkinide geri iyade yapsınlar
Mustafa kaygusuz 2 ay önce
Nisan ayı dogalgaz faturasını 327tl ödedim ödenmeyenlerinki iptal olmuş peki biz ödedik ne olacak yani biz keriz yerinemi konuklduk böyle saçmalıkmi olur odeyenlerininkinide geri iyade yapsınlar
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03