Hilas Otel

Çelik İnşaat

Çalışanlar dikkat, yıllık izinler...

Birçok çalışan iş temposu ve personel yetersizliği nedeniyle izinlerini kullanamıyor, çoğu izin birikiyor ancak yanmıyor. Bu izinlerin ücreti işten çıkarken işveren tarafından ödenmek zorunda...

Çalışanlar dikkat, yıllık izinler...

İş yoğunluğundan ya da farklı sebeplerden dolayı hiç izin kullanamayan çalışanlar var. Çoğu izinler bir sonraki yıla devrediyor, izinler biriktikçe birikiyor. Fakat hak yanmıyor, devrediyor.

İşçinin hakları 4857 sayılı İş Kanunu ile koruma altında. Buna göre; işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçi, yıllık izne hakkına sahip.

ARTIŞ VAR

Bir İşçiye verilecek izin çalışma süresi ve yaşa göre değişiklik gösteriyor. İzin, hizmet süresi 1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahil) olanlara 14 gün; 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 gün; 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden düşük olamaz.

18 ve daha küçük yaştaki işçiler ile 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi ise 20 günden aşğı olamıyor.

SON ÜCRETE GÖRE

Yeraltı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri 4’er gün yükseltilerek veriliyor. İşçi herhangi bir sebeple işten ayrıldığında hak kazandığı izin sürelerine alakalı paraları, sözleşmenin sona erdiği tarihteki (son) net veya brüt ücret üzerinden alması gerekiyor.

Yani patron bu ücreti mutlaka ödemekle mükellef. İzin parası hesabı genelde net ücrete göre yapılıyor. Net ücrete asgari geçim İndirimi (AGİ) dahil edilmiyor.

Brüt hesapta ise vergi ve prim kesintisi olabiliyor.

İSPATI PATRONA AİT

Yasaya göre; izin zamanına denk gelen hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri yıllık izin süresinden düşülemiyor.

Örneğin; 1 haftalık izne çıkan işçinin 3 günlük izni bayrama denk gelirse izin 4 gün sayılır. İşveren izni 1 hafta olarak yazsa da 4 gün olarak hesap edilir. Ayrıyetten de iznin kullanıldığını imzalı defter ve belgeyle işveren ispat etmekle görevli.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER