banner1365

banner1345

Çalışanlar dikkat! O parayı alabilirsiniz...

banner1357

Ramazan Ayı'nın gelmesiyle birlikte özellikle oruç tutan çalışanların yemek paraları veya ticketlarında ortaya çıkan kesintiler dikkat çekiyor. Ramazan'da oruç tutacağını beyan eden işçiye öğle yemeği verilemeyeceği için yemek ücreti verilebilirken, oruç tutması nedeniyle çalışanın alacağı ticket ya da yemek kuponunda da herhangi bir kesinti yapılamıyor. 

EKONOMİ 13.05.2019, 09:31 Ceylan
Çalışanlar dikkat! O parayı alabilirsiniz...
banner1353
banner1343

Ramazan'ın gelmesiyle birlikte bazı işyerlerinde iftar düzenlemeleri, ramazan kolisi vermek ve vardiya düzeninin yeniden kontrol edilmesi gibi düzenlemeler yaşanırken, büyük işyerlerinin önemli bir bölümü de çalışanlarına yemek veriyor. Ancak eğer işyerinde ticket veya kupon veriliyorsa, oruç tutsun, tutmasın bütün çalışanlara aynı miktarda ticket veya kupon verilmeye devam edilmek zorundadır. Yani oruç tutuyor diye çalışanın ticket veya kuponu kesilemez. İşverenin işçiye oruç tutup tutmadığını sorma hakkı bulunmazken, işçinin de böyle bir soru karşısında cevap verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat işyerlerinde yemek hizmeti dışardan alındığı durumlarda işverenin işçiye bu soruyu sorma imkanı bulunmaktadır. İşçi tarafından verilecek cevaba göre gelecek yemeğin sayısının belli olduğu düzende, işverenlerin bu soruyu genellikle mail üzerinden sorması cevap alabilmesini kolaylaştırır.

Vardiyalı işlerde çalışanlar evlerinde iftar yapamayabiliyor. Vardiyaları iftar saatine denk gelenler için işveren planlama yaparak işçilerini iftara gönderiyor. Oruçlu işçilerin önemli bir bölümü de iftara kadar ara dinlenmesi kullanmayıp erken paydos etmek istiyor. Ancak bu kanunen uygun değil. İşveren isterse oruçlu işçilere iftarda evde olmaları için izin verip, daha sonra bunu günlük 11 saat sınırını aşmadan telafi ettirebilir. İşçiye ayni yardım yapan ama vergilendirmesi konusunda hatalı işlem yapan, nakdi yardım yapması durumunda bunu prime esas kazanca dahil etmeye işveren ise para cezası alabilir. Bu nedenle işverenlerin bu konuda hassas davranmaları ve konuyla ilgili mevzuata uyum göstermeleri gerekmektedir. Bu kapsamda, işyerinde her ramazan koli dağıtan veya ramazan yardımı yapan işveren, işçilerine kıdem tazminatı öderken bu tutarları da hesaba katmalıdır.

İftar yemeği vergiden muaf

İşverenler tarafından verilen öğle yemeğinin vergiden muaf olması ile, işçisine vereceği iftar yemeği de aynı tutarı aşmadığı sürece vergiden muaftır. Bu tutar, günlük 19 TL, KDV dahil ise 20.5 TL'dir. Yani bir işveren, 19 TL'yi aşmayan iftar yemeği için gelir vergisinden muaf tutulur. İşyerlerinin pek çoğunda işçilere ramazan kolisi şeklinde ayni yardımlar verilmektedir. Son dönemde süpermarketlerin hediye çeklerinin de bu amaçla kullanıldıkları görülüyor. Bu durumda ramazan kolisinin net bedeli brüte çevrilecek ve çalışanların bordrolarında gösterilecektir. Dolayısıyla gelir vergisi ve damga vergisi de devreye girecektir.

Yorumlar (0)
banner1363
22°
açık
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19