banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Bunu yapan yandı!

banner1357

Korsan ödeme noktalarından gerçekleştirilen ödemeler sonucu mağdur olan binlerce vatandaş ve dağıtım şirketleri aboneleri, dikkatli olmaları konusunda uyardı.

EKONOMİ 10.02.2019, 09:44
Bunu yapan yandı!
banner1353
banner1375

Küçükçekmece ve Pendik'te binlerce tüketicinin fatura bedellerini korsan merkezlerle beraber mağdurlara kaptırmasının ardından Türkiye genelinde yetkisiz tahsilat gerçekleştiren korsan ödeme noktaları yeniden gündeme oturdu. Bu korsan firmalardan bazılarının müşterilerden tahsil ettikleri tutarları alakalı kurumlara aktarmayarak bir süre sonra topladıkları para ile kaçmaları sebebiyle her yıl binlerce vatandaşa mağduriyet yaşatırken, bu merkezlerin her yıl ortalama 30 milyon liralık vurgun yaptıkları öğrenildi. Vatandaştan aldıkları 2-3 liralık komisyon bedelleriyle de ayrıca bir mağduriyete maruz bırakan bu ödeme merkezlerine karşı dikkatli olunmasına yönelik uyarı, elektrik perakende şirketlerinden yapıldı.

BDDK LİSANSI ALINMASI ŞART

CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, Türkiye'de sayıları 43.8 milyonu aşan elektrik abonesinin, faturayı düzenleyen elektrik şirketi ile anlaşması bulunmayan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından verilen "Ödeme Kuruluşu" lisansı olmaksızın fatura tahsilatı gerçekleştiren korsan ödeme noktalarına para kaptırma tehdidi altında bulunduğunun altını çizdi. Bakal, "Vatandaşların, öncelikle ödeme yaptıkları yerin BDDK Ödeme Kuruluşu Lisansı ve ilgili şirket tarafından verilmiş yetki belgesine sahip olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Ödeme kuruluşu lisansına sahip olmanın yanında ödemenin yapıldığı faturayı düzenleyen şirket tarafından da yetkilendirilmesi gerekiyor" dedi.

AYDA 5 MİLYON FATURA

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac ise elektrik, su ve doğalgaz sektörlerinin fatura adetlerinin aylık olarak 80 milyona ulaştığını telefon, internet ve dijital TV abonelikleri de dahil edildiğinde fatura miktarının 125 milyon adete yükseldiğini ifade ederek "Bankaların otomatik ödeme talimatı ve diğer kanalları ile aldıkları ödeme payı, pastanın yüzde 41'ini oluşturuyor. Bankaları sırasıyla yaklaşık yüzde 26'lık işlem hacmi ile kurumların kendi ödeme noktaları, yüzde 15'lik hacim ile PTT, yüzde 14'lük pay ile de anlaşmalı ödeme kuruluşları takip ediyor. Korsan ödeme noktalarında ise yaklaşık 5 milyon fatura ödemesi gerçekleştiriliyor" şeklinde konuştu.

KİMLİK VE KART BİLGİLERİNE DİKKAT!

Korsan ödeme noktalarıyla mücadelede BBDK'nın faaliyet izni uygulamasının önemine vurguda bulunan Aytac, "Ödeme kuruluşlarının sermaye, bilanço ve teminat tutarları BBDK tarafından kontrol ediliyor. Faaliyet iznine sahip olmayan noktalarda yapılan tahsilat işlemleri ve dekontların yasal geçerliliği bulunmuyor. Bu noktalar vatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerine de erişebildikleri için ciddi riskler taşıyor. Müşterilerimiz eğer izinli ödeme noktalarında tahsilatlarını gerçekleştirmedilerse, borcun ödendiği bilgisi bize zamanında veya hiç ulaşmıyor. Vatandaş hizmet kesintisi gibi sıkıntıların dışında dolandırılma riskiyle de karşı karşıya" dedi.

İZİNLERİ YOK, KOMİSYON ALIYORLAR

Korsan ödeme noktaları olarak isimlendirilen fatura ödeme merkezleri vatandaştan tahsil ettikleri fatura ücretinin üzerine 2-3 lira gibi bir komisyon daha koyarak, faturaları şirketlerin hesabına aktarıyor. Fakat bu merkezlerin BBDK'dan faaliyet izinleri yok. Fatura ödeme merkezleri bir vatandaşın internet bankacılığından sıradan bir işlem olarak yapabildiği fatura ödeme işlemini kendi hesapları üzerinden şirketlere aktararak vatandaş ile şirket arasında yalnızca aracılık görevi görüyor. Bu sebeple de kötü niyetli ödeme merkezleri vatandaştan aldıkları paraları şirketlere ödemediklerinde ise verdikleri dekontların yasal geçerliliği bulunmuyor.

BDDK İZİN BELGESİ KONTROL EDİLMELİ

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Aziz Koçal, faturanın yatırıldığı merkezin paraları alıp kaçması durumunda, fatura sahibi şirketlerin sorumlu tutulamayacağını dile getirerek, "Vatandaş bu tür merdiven altı ödeme merkezlerinin mağduru olmamak için levhalarında olması gereken BDDK faaliyet iznini kontrol etmeli. Devlet ise her bir mahallede tüm telekomünikasyon, elektrik, doğalgaz ve su faturalarının ödeneceği şekilde birer ortak ödeme merkezi kurmalı. Ayrıca mevcut ödeme merkezlerine yönelik denetimler sıklaştırılmalı" dedi

Yorumlar (0)