banner595

BTSO İş Dünyasının Nabzını Tutmaya Devam Ediyor

Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası (btso), İş Dünyasının Nabzını Tutmaya Devam Ediyor.

BTSO İş Dünyasının Nabzını Tutmaya Devam Ediyor

Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası (btso), İş Dünyasının Nabzını Tutmaya Devam Ediyor.

04 Ağustos 2015 Salı 11:10
BTSO İş Dünyasının Nabzını Tutmaya Devam Ediyor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), iş dünyasının nabzını tutmaya devam ediyor.
Odanın temmuz ayı sonu itibariyle meclis üyelerine uyguladığı anket, iş dünyasının şehir ve ülke gündemine ilişkin görüşlerini yansıtıyor. Buna göre, BTSO Meclis üyeleri, ‘Rekabet gücünüzü en çok hangi faktör etkiliyor?” sorusuna yüzde 37 ile ‘Kayıt dışı ekonomi, haksız rekabet ortamı’ cevabını verdi. ‘Dövizdeki belirsizlik’ ve ‘Karlılık oranlarının düşmesi’ seçeneklerini işaretleyenlerin oranı ise yüzde 40 oldu. Bursa iş dünyası temsilcileri, ‘Önümüzdeki süreçte işletmenizde hangi alana ağırlık vereceksiniz’ sorusuna ise yüzde 43 ile ‘Pazar çeşitliliğini artırma’, yüzde 21 ile ‘Verimliliği artırma’, yüzde 19 ile ‘Ürün geliştirme’ cevabını verdi. Teknolojisini yenilemeyi ve ürün kalitesini geliştirmeyi düşünenlerin oranı ise yüzde 18 oldu. BTSO Meclis üyeleri, ‘2015 yılı içinde borç ertelemek zorunda kaldınız mı’ sorusunu ise yüzde 58 ile ‘Hayır’ cevabını verdi. Yıl içerisinde kredi kullananların oranı ise yüzde 63 oldu.
KREDİ MALİYETLERİ YÜKSEK
Ankete katılan BTSO Meclis üyelerine yönlendirilen bir başka soru ise ‘Finansmana ulaşma konusunda en fazla hangi sorunla karşılaşıyorsunuz?’ oldu. İş dünyası temsilcilerinin yüzde 32’si ‘Kredi maliyetinin yüksekliğini’ işaretlerken, yüzde 26’sı ‘İşletme sermayesi ihtiyacının hızla artışı’, yüzde 23’ü ‘Kredi için yeterli teminat bulamamak’, yüzde 16’sı ise ‘Öz kaynak bulamamak’ seçeneğini işaretledi. Ankete katılan BTSO Meclis üyelerinin yüzde 38’i mal ve hizmet üretim kapasitesini artırmak için bu yıl içerisinde yatırım yaptığını ifade etti.
İÇ TALEP CANLANDIRILMALI
Anket çalışmasında BTSO Meclis üyelerine yeni hükümetin kurulması durumunda ekonomide önceliğin hangi alana verilmesi gerektiği sorusu da yöneltildi. Buna göre Bursa iş dünyası temsilcilerinin yüzde 38’i öncelikle ‘İç talebin canlandırılması’ gerektiğini ifade ederken, katılımcıların yüzde 32’si ‘Reel kesime yönelik yeni teşviklerin verilmesi’ gerektiğini düşünüyor. ‘Türk Lirası’nda istikrar ve öngörülebilirlik’ seçeneğini işaretleyenlerin oranı yüzde 19 olurken, enflasyon ile mücadelenin öncelikli olması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 11 oldu.
KOMŞU ÜLKELERDEKİ SORUNLAR EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Bursa iş dünyası temsilcileri, erken seçimin ekonomiye olumsuz yansıyacağı görüşüne sahip. Ankete katılan meclis üyelerinin yüzde 43’ü erken seçimin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini düşünürken, yüzde 27’si olumsuz etkinin sınırlı olacağını, yüzde 20’si ise olumlu etkiler cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 10’u ise seçimin ekonomiye etkisinin olmayacağına inanıyor. BTSO Meclis üyeleri, “DAEŞ ve PKK’ya karşı başlayan sınır ötesi askeri harekâtlar ekonomiyi nasıl etkiler” sorusuna yüzde 51 ile ‘Olumsuz etkiler’, yüzde 20 ile ‘Olumsuz etkisi sınırlı olur’, yüzde 20 ile ‘Olumlu olur’, yüzde 9 ile ‘Etkisi olmaz’ cevabını verdi. BTSO Meclis üyeleri, anket sorularına verdikleri cevapta yüzde 90 gibi yüksek bir oranla yakın ve komşu ülkelerde yaşanan sıkıntıların da ekonomiyi olumsuz yönde etkilediğine inanıyor.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801