banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Borcu olanlar dikkat!

Prim borçlarıyla alakalı çıkarılan yapılandırma uygulamalarıyla birçok kişi rahat bir nefes aldı. Geçtiğimiz yıl çıkartılan yapılandırma kapsamında başvuruda bulunup borcunu yapılandırmasına rağmen ödeme yapmayanlar için ödeme süresi uzatıldı.

EKONOMİ 17.01.2019, 08:48
Borcu olanlar dikkat!

Prim borçlarıyla alakalı çıkarılan yapılandırma uygulamalarıyla birçok kişi rahat bir nefes aldı. Geçtiğimiz yıl çıkartılan yapılandırma kapsamında başvuruda bulunup borcunu yapılandırmasına rağmen ödeme yapmayanlar için ödeme süresi uzatıldı.
Ödemeler için son gün olarak açıklanan tarih ise 28 Şubat.

Prim borçları ödeme süresinin 28 Şubat’a kadar uzatılması hakkında, 27 Ağustos 2018 tarihine kadar 7103 sayılı Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunanlar fydalanabilecek. Başvuru yapılmasına karşın yapılandırma kapsamına alınmayan veya 31 Aralık 2018 tarihinden sonra tebliğ edilen 2018 Mart ve öncesine ait borçlar, yeniden yapılandırma kapsamına girmeyecek.

Yapılandırma başvurusunda bulunmasına karşın 28 Aralık 2018 tarihinden itibaren ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek veya eksik ödeyerek yapılandırması bozulanlar, söz konusu tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için geç ödeme zammı ile beraber 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödemeleri halinde, yapılandırma haklarından yararlanmayı sürdürebilecekler.

GEÇ ÖDEME ZAM ORANI YÜZDE 2

Son ödeme tarihi 31 Ağustos 2018 olan birinci taksit ödemelerine, 8 Eylül 2018’den; son ödeme tarihi 31 Ekim 2018 olan ikinci taksit ödemelerine ise 1 Kasım’dan geçerli olmak kaydıyla ödeme tarihine kadar aylık yüzde 2 oranında geç ödeme zammı üzerine gelecek.

PEŞİN ÖDEME YAPMAYANLARIN İNDİRİM HAKKI YOK

7103 sayılı Kanun’la peşin ödeme yapmak isteyenler, gecikme faizi ve cezaları yerine, anaparaya Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artış oranında eklenen bedelin yüzde 90’ı silinmişti. Anaparaya, enflasyon farkının yalnızca yüzde 10’u eklenerek ödeme olanağı yaratılmıştı. Yeni düzenleme dahilinde yapılandırma borcunu aksatanlara 28 Şubat’a kadar ödeme imkânı getirilirken, peşin ödeme yapmak istediği halde ödeme yapılmaması veya eksik ödemesi sebebiyle yapılandırması bozulanlar yüzde 90 indirim hakkından faydalanamayacak. Bunların anapara borçları önce borcun doğduğu tarihten 18 Mayıs 2018 tarihine kadar Yİ-ÜFE oranında yükseltilecek. Bu bedele 8 Eylül 2018’den ödemenin yapılacağı tarihe kadar aylık yüzde 2 oranında geç ödeme zammı eklenecek.
Peşin ödeme yapmak isteyenler borcunu 8 Eylül 2018tarihine kadar ödememiş olanlar, borçlarını taksitli ödemeye çeviremeyecekler.

ARALIK VE OCAK TAKSİTLERİ

Aralık ve ocak aylarında ödenmesi gereken taksitlerin son ödeme süresi 28 Şubat 2019’a kadar ötelendi. Bu iki taksitin 28 Şubat’a kadar ödenmesi halinde geç ödeme zammı üstüne eklenemeyecek. İki taksitin ödenmemesi durumunda ise 1 Mart 2019 tarihinden itibaren geç ödeme zammı eklenmeye başlanacak.
Yapılandırılan borçların diğer taksit sürelerinde değişiklik yapılmadığı için, yapılandırmadaki plana uygun olarak ödemeleri sürdürecek.

BORCUNU ÖDEYENE GECİKME FAİZİ EKLENMEYECEK

Genel sağlık sigortası (GSS) primini kendi ödeyenlere, borçları için yapılandırma hakkı sağlanmıştı. 2018 nisan ve önceki aylarla alakalı GSS prim borçları, gecikme cezası ve gecikme zammından vazgeçilerek, son ödeme tarihi 31 Aralık 2018 olacak şekilde yapılandırılmıştı. Yeni kanun dahilinde, bu borçların son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihine kadar ötelendi.
2018 nisan ayı ve öncesine ait borçların 28 Şubat’a kadar ödenmemesi durumunda, gecikme zammı ve faizi eklenecek.

KENDİLERİ ÖDEYENLER

Ev hizmetlerinde çalışanlar, taksiciler, sanatçılar, tarım sigortalıları gibi eksik günlerini 30 güne tamamlamak için primini kendileri yatıranlar, geçmiş aylara ait borçlarını 28 Şubat’a dek ödeme imkânından faydalanmak için sosyal güvenlik merkezlerine başvurarak istekte bulunacaklar.
Doldurulan prim günlerini ihya etmek için başvurduğu halde ödeme yapmamış olan vatandaşlar da 28 Şubat’a dek ödeme imkânından yararlanmak için sosyal güvenlik merkezlerine yazılı başvuru yapmaları gerekmekte.

CARİ BORÇLARA GECİKME ZAMMI

2018 temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım ayına ait cari prim borçlarını ödemeyerek yapılandırması bozulanlar, 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödeme yapabilecek. Bunlardan, anaparaya ilaveten gecikme zammı da alınacak.
Bu dönemde çok zor durumda olduğunu kanıtlayan mükelleflerin borçlarını ödememesi, yapılandırma ihlali olarak değerlendirilmeyecek.

Yorumlar (0)