Hilas Otel

Çelik İnşaat

Bir hafta içinde iptal etmeyen yandı!

Kredi kartı bprcu yapılandırmasıyla borcunu kapatmak isteyenlerin kredi kartlarını bir hafta içerisinde iptal etmeyen bankalara işlem uygulanacak.

Bir hafta içinde iptal etmeyen yandı!

Ziraat Bankası'nın önderliğinde başlayan sonrasında Vakıfbank'ın da katıldığı kredi kartı borçlarını düşük faizli krediyle yapılandırma uygulaması, finans piyasalarını canlandırdı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kart iptalinde zorluk çıkaran bankaları yakın takibe aldı. Yasal olarak tüketicinin başvurusunun ardından bir hafta içinde kapatmayıp, işlemleri yokuşa süren bankalara ilişkin işlem yürürlüğe sokulacak.

GELİR AYARI GELİYOR

Çok yüksek limitlerle verilen kartlar da gelir düzeyine uygun hale gelecek. Gelirinin çok üzerinde 50 bin liralık kart taşıyan bir kişi yapılandırmadan yararlandığında gelirine uygun kart bankalardan alabilecek. Tüketiciler, limitleri yetiyorsa başka kredi kartı da edinebilecek. Kişinin kart borcu bittikten sonra kişiye isterse Ziraat Bankası tarafından yeni kredi kartı verilecek. İstemezse kart verilmeyecek. Yapılandırılan kart kapatılırken, tüketiciler diğer kartlarını kullanmaya devam edecek. Diğer borçları ile birlikte kişinin ödeyeceği aylık taksit gelirinin en fazla yüzde 75'i kadar olacak.

UYGULAMA GELECEK TAKSİTLERİ KAPSIYOR MU?

Kredi kartı borçlarının yapılandırması kredi kartı ekstresinde bulunmayan, geleceğe dönük taksitleri nr yazıkki kapsamıyor. Taksitli alışverişlerde sadece ekstreye yansıyan uygulama kapsamında yapılandırılıyor. Misal, kredi kartından 10 bin lira taksitli nakit çekilmiş. Kasım, Aralık 2018 ekstresinde iki taksit ödenmiş ise sadece bunları kapsayacak. Ekstreye yansımayan 8 aylık taksitler için kredi desteği sağlanmayacak. Varlık yönetim şirketlerine gönderilen dosyalarda olanlar veya bankanın yasal takip başlattığı kişiler bu olanaktan yararlanamayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER