banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Binlerce anneye erken emeklilik!

banner1357

Binlerce engelli annesine erken emeklilik müjdesi geldi. Bu sene sonuna kadar 30 bin engelliye de kamu da iş imkanı tanınacak.

EKONOMİ 24.02.2019, 09:17 24.02.2019, 10:47
Binlerce anneye erken emeklilik!
banner1353
banner1375

82 milyon vatandaşa yönelik sosyal koruma alanlarını güçlendirrn hükümet, öte yandan 600 bin engelli annesine de erken emeklilik kapısını aralıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın evde bakım hizmeti verdiği engelli çocuk sayısı 110 bine ulaşırken, bu çerçevedeki annelere emeklilik için de danışmanlık hizmeti sağlıyor.

SINIRLAMA YOK

Bakıma muhtaç engelli çocuğu bulunan, evlatlık edinen anneler için memur, işçi, esnaf ayırımı gözeltilmiyor. Hiçbir işte çalışmadığı durumlarda ise isteğe bağlı sigorta yaptıranlar da bu haktan faydalanarak emekli olabiliyor. Prim ödeme gün sayılarına dörtte bir oranında eklenirken 10 yıl çalışması bulunanlar 12.5 yıl çalışmış sayılıyor. Yıpranmaya tabi işte çalışan annelere ayrıyetten fiili hizmet süresi zammı hakkı bulunuyorsa, ilave edilecek ek süresi ayrı ayrı hesaplanarak üstüne koyuluyor. Söz konusu annelerin, prim gün sayısına ilave edilen sürenin tamamı yaş haddinden düşürülüyor. süre sınırlaması uygulanmıyor. Hükümet, engelli vatandaşların toplumsal yaşama katılımının önündeki tüm engelleri bir bir ortadan kaldırırken, ailelerine de her alanda destek sağlıyor. Engelliler Destek Programı çerçevesinde 40 ilde 265 projeye kaynak aktarılarak 1.5 milyon kişiye doğrudan ulaşıldı. Kamu ve özel sektörde engelli çalıştırma zorunluluğu kapsamında 166 bin kişiye de iş olanağı sağlandı.

300 PROJE MASADA

Engelli bireylere destek sağlamak, işgücüne katılımını yükseltmek için 300'e yakın proje hayata geçirilecek. 50 bin olan kamudaki engelli çalışan sayısı, yıl sonna kadar 80 bine yükseltilecek. Engelli vatandaşların iş bulmalarını kolaylaştırma ve sürdürülebilir istihdamlarını sağlayan "engelli iş koçluğu modeli" kurulurken, istihdama daha fazla katılım için 1 milyar lira destek gelecek.

FARKINDALIK ARTIYOR

Engelli çocuğu bulunan annelere erken emeklilik konusunda farkındalığı artırmak için de danışmanlık desteği sağlanıyor. Erken emeklilik hakkından faydalanmak isteyen annelerin çocuğun sağlık durumunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekmekte. Engelli çocuğu bulunan kadınların prim günlerine 1 Ekim 2008'den sonraki çalışmaları için ilave prim işlemi gerçekleştiriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulunun engelli çocuğun bakıma muhtaç olduğuna karar verdiği tarihten sonraki hizmetler dikkate alınıyor.

AKTİF YAŞAM MERKEZİ

Engelli genç ve çocukların gün içerisinde sosyal faaliyet gerçekleştirebilmelereine imkân verecek şekilde gençlik merkezlerinde ortamları yaratılıyor. İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetleri çerçevesinde engellilerin istihdama geçişlerini kolaylaştıran ve sürdürülebilir istihdamlarını sağlayan engelli iş koçluğu modeli kuruluyor. Her iş arayan engelliye özel danışmanlık hizmeti verilecek.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:22
Akşam 17:45
Yatsı 19:09