banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Başkan, o ürünlerle ilgili konuştu

banner1357

Basın toplantısından sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sebze ve meyve fiyatlarıyla alakalı açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 01.02.2019, 14:35 01.02.2019, 14:38
banner1353
banner1375

Bayraktar, TZOB Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısından sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Marketlerin artık patlıcan ve biber satmamasıyla alakalı olarak yöneltilen soruya Bayraktar, "Mevsiminde özellikle sebzeyi bulamadığımız için sera ürünleri yemek durumda kalıyoruz. Aslında doğru olan da bu ama bugün için pratikte pek mümkün görünmüyor. Marketler istedikleri ürünleri satabilirler, bizim buna karışmamız mümkün değil. Pazarlarda her türlü ürün satılmaktadır. Bunu bir problem olarak görmüyorum." şeklinde yanıt verdi.

Bayraktar, asıl nokranın arzla alakalı olduğunu ifade ederek, üreticilerin maliyetlerinin yükseltmesi ve bir miktar spekülatif faaliyetlerle fiyatların arttığına vurgu yaptı.

Mandalina ve portakalda üretici ve market fiyatları farkının neden yüksek olduğunun sorulmasıyla beraber Bayraktar, şunları ifade etti:

"Bu iki üründe fiyat farkına baktığımızda bir spekülatif faaliyet olduğunu gösteriyor. Hem maliyetler hem de spekülatif faaliyetler nedeniyle bir artış var. Ama bu iki üründe asıl artış oradaki makas bize bir spekülatif faaliyet olduğunu gösteriyor. Benden ucuz alıyorsa bunu pahalıya satıyorsa, şüphesiz aracılar var. Arzın yavaşlamasını fırsat bilerek ürünü pahalı satıyorlar. Bizim bu makası muhakkak suretle kapatmamız lazım. Aracıları aradan çıkaran bir sistemi kurmak zorundayız."

Bayraktar, hava şartlarının normale dönmesiyle beraber fiyatların normale döneceğine değinerek, "Tarlada zarar gören ürünlerle ilgili daha fazla fiyat artışı görmüyorum. Bu fiyatlar bir miktar daha aşağı inecektir, bunu hep beraber göreceğiz. Üreticilerimiz halen tarlaya giremiyor. Bu konuda zarar gören ürünler için çalışmalarımız devam ediyor, bu verileri sizinle paylaşacağız." şeklinde konuştu.

Kendisine yöneltilen bir diğer soru üzerine de spekülatif faaliyetleri engellemek maksadıyla için üretime odaklanmak gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, "Yelkenleri tarıma çevirmemiz lazım. Tarımda üretimi artırmamız lazım, çözüm bu." ifadelerini kullandı.

Bayraktar, bir başka soruyu cevaplarken ise "Nişasta bazlı şeker kotaları konusundaki açıklamalar olumlu. Kotanın düşürülmesini üretimin bir miktar daha artırılması noktasında olumlu görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
banner1474
hafif yağmur
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:53
İkindi 15:52
Akşam 18:23
Yatsı 19:42