banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni

banner1357

- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: - "Sanayide ürün satmadığımız ülke kalmadı. Bugün İtalya ile Çin arasında en büyük sanayi donanımına sahip ülke Türkiye. Bu iki ülke arasında sanayi deviyiz"

EKONOMİ 12.01.2015, 16:46
Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni
banner1353

BARTIN (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Sanayide ürün satmadığımız ülke kalmadı. Bugün İtalya ile Çin arasında en büyük sanayi donanımına sahip ülke Türkiye. Bu iki ülke arasında sanayi deviyiz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Bartın Kültür Merkezi'nde düzenlenen Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül ve TOBB Sosyal Bilimler Lisesi Protokolü İmza Töreni'nde, FIFA’nın futbol hakemlerine yönelik "Yıldız futbolcuları koruyun, bunlara yapılacak sert müdahalelere müsamaha göstermeyin, bunlar futbol oynamaya devam etsin" şeklindeki talimatını anımsatarak sözlerine başladı.

Bu talimatın yıldız oyuncuların oyuna devamı ve futbolun seyredilebilir hale gelmesi için verildiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, "Bu kapsamda başta vergi dairesi müdürlerimiz olmak üzere devletimizin bürokratlarının ülke ekonomisinin göz bebeği sanayicilerimizi koruyup kollaması gerekiyor. Bunları ürkütürsek, ülke kaybeder" diye konuştu.

Türkiye’nin GAP’tan sonra ikinci büyük projesinin Filyos olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, Filyos Projesi'nin sadece Bartın’ın, Zonguldak’ın veya Batı Karadeniz'in değil, Türkiye’nin meselesi olduğunu söyledi.

"Elimizin altında bölgeyi ticaret, üretim, lojistik merkezi haline getirecek, bütün bu bölgenin ekonomisini patlatacak hazine yatıyor" diyen Hisarcıklıoğlu, "Bunu bölgedeki bütün başkanlarımızla TOBB Sanayi Şurası’nda o günkü Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ilettik. Burada ihale süreci yargıda takılmış, kalmış. Önünüzde müthiş avantajınız var, seçimler geliyor. Bu, bürokraside takılıp kaldıysa aşılabilecek yolu hep beraber buluyor olmamız lazım. Yarın buraya bütün liderler gelecektir. Bartın’ı, Zonguldak’ı, Karabük’ü, Kastamonu'suyla bölge olarak olmazsa olmazımız Filyos’tur.  Bunu mutlaka çözmemiz lazım.  Sizi zengin edecek projenin üzerinde oturuyorsunuz. Bu hem sizi açacak hem de bizi zenginleştirecek" değerlendirmesinde bulundu.

 

- "Türkiye, 2002-2008'de tam 2,5 kat büyüdü"

Hisarcıklıoğlu, ülke ekonomisinde 2002’den itibaren başarılı reformların gündeme alındığını anımsatarak, ekonomideki reformların öncelik haline geldiğini dile getirdi.

Kişi başına düşen milli gelirin 6 yılda 4 bin dolardan 10 bin dolar seviyesine geldiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: 

"Bunu 6 yılda, ekonomide çözülmeyen yapısal reformlar sayesinde yaptık. Bunlara el attık, Türkiye 2002-2008'de tam 2,5 kat büyüdü. Ülkenin 6 yılda 2,5 kat büyüdüğü tarih yok ama 2008’den sonrasına baktığımızda olduğumuz yerde çakıldık. 2008’den bu yana aynı noktadayız. Sebebi, ekonomideki yapısal reformları unuttuk. 10 bin dolarda tıkandık, kaldık. 2013’te Türkiye ekonomisi yüzde 4, 2014’te yüzde 3 büyüdü. Bunu hızla düzeltebilmemiz için şansımız var. Türkiye ekonomisini yüzde 3 büyütürsek ne olur, yüzde 7 büyütürsek ne olur? Önümüzdeki 5 yılda ekonomi yüzde 3 büyümeye devam ederse 10 bin dolardan 13 bin dolara çıkar ama yüzde 7 büyütürsek ki 2002-2008'de yüzde 7 büyüttük. Önümüzdeki 5 yıl yüzde 7 büyütürsek 17 bin dolara geliriz. Tercih sizin, Türkiye yüzde 3 mü, yüzde 7 mi büyüsün? 5 yıl sonra yüzde 70 daha zengin olmak istemez misiniz? O zaman hedefe odaklanacağız.

Bunun şartı da ekonomideki yapısal reformlardır. Rakiplerimiz beklemiyor.”

- "Sanayide ürün satmadığımız ülke kalmadı"

Türkiye’nin geçen yıl itibarıyla mal satmadığı ülke kalmadığı bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, 30 yıl önce buna kimsenin inanmayacağını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, şu görüşleri paylaştı: 

"Rahmetli Özal, 'Türkiye’ye 300 bin turist geliyor, 10 milyona çıkacak' dedi. Herkes, 'Bu adam amma hayalperest' derken,  o yine “Benim düşündüklerimi siz hayal edemezsiniz” diye cevap verdi. Adam, '10 milyon turist gelecek' derken... İnşallah bu yıl 40 milyon turist gelecek. Bunu sizler, bizler yaptık. Şu anda 36 milyar dolarla en önemli gelirimiz turizm gelirimizdir. Sanayide ürün satmadığımız ülke kalmadı. Bugün İtalya ile Çin arasında en büyük sanayi donanımına sahip ülke Türkiye. Bu iki ülke arasında sanayi deviyiz. Bunu sizler yaptınız. Onun için ülkemin geleceğine, iş adamlarımıza güveniyorum. Bu müteşebbis ruh bizde olduğu sürece bizi kimse durduramaz. Tek isteğimiz, sahamızın rakiplerimizle eşit şartlarda olması.”

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ile Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu arasında TOBB Sosyal Bilimler Lisesi inşaatı için protokol imzalandı, kentte gelir ve kurumlar vergisinde dereceye girenlere plaket verildi.

Hisarcıkloğlu, daha sonra Vali Azizoğlu ile Belediye Başkanı Cemal Akın’ı ziyaret etti. 

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:08
Güneş 07:40
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39