banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Bankalar düğmeye bastı, paketler yolda...

banner1357

Kamu Bankaları bölgelere göre özel KOBİ paketleri hazırlamak için kolları sıvadı.

EKONOMİ 20.02.2019, 09:17
Bankalar düğmeye bastı, paketler yolda...
banner1353
banner1375

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kamu bankalarının tek amacı kâr etmemek olmamalı. İnsanların ucuz faizle kredi bulabilmesinin önü açılmalı" çağrısına karşı hareket, çok geçmeden geldi. 

Kredi kartı borç yapılandırmasıyla beraber binlerce vatandaşa destek olan kamu bankaları Doğu ve Güneydoğu'da reel sektörün finansman ihtiyacına cevap verebilmek için tüm imkânlarını kullanıyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ile Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Doğu ve Güneydoğu'da reel sektörün kredi kullanımında içinde bulunduğu teminat, evrak gibi sorunları çözmek için söz verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ilee Türkiye Bankalar Birliği'nin düzenlediği Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı'nın bu haftaki durağı Malatya oldu.

HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ

Toplantıda, yaklaşık bin 500 sanayici, esnaf yer aldı. Hüseyin Aydın ile Osman Arslan reel sektörün sıkıntılarını, taleplerini birebir dinledi ve bazı sorunlara da anında müdahalede bulundu. Hüseyin Aydın, Halk Bankası ile beraber üreticinin ve ihracatçının yanında olacaklarını ifade etti. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, faizlerin piyasa koşullarında oluştuğunu hatırlatarak "Hepimiz aynı gemideyiz. Faiz piyasada belirleniyor. Biz de faizlerin düşmesini istiyoruz. Bankacılık sistemi, Türkiye'nin büyümesi için gayret gösteriyor. Bunu Türkiye'nin bütün bölgelerinde göstereceğiz" dedi.

TEMİNATTA KOLAYLIK

Doğu ve Güneydoğu'da işletmelerin kredi talebinde yaşadığı teminat sıkıntısı çözülecek. Taşınırların da teminat olarak kullanılmasının önündeki engeller kaldırılacak. Bankalar, bölgelere özel KOBİ paketleri hazırlarken uygun kredi seçenekleri de sunulacak. Girişimciliği teşvik kredileri çeşitlenecek.

KREDİ MUSLUĞU AÇILACAK

Kamu bankaları bu yıl da büyüme ve istihdam için daha fazla kredi kullandıracak. Doğu ve Güneydoğu'da şube sayısını artırırken, ihracatçılara en uygun koşullarda kredi verilecek. Az gelişen bölgelerde kurulan ya da kurulacak işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıracak.

İŞ DÜNYASI FAİZDEN ŞİKAYETÇİ

Basına kapalı toplantıda, iş dünyası en çok yüksek faizlerden dert yandı. İhracatçılar teminat sorununun çözülmesini isterken, "Teminat mektuplarındaki pul parasını kamu bankaları düşük seviyede tutuyor. Destek için teşekkür ediyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ocak 2020
İmsak 06:19
Güneş 07:49
Öğle 12:50
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:06