banner1365

banner1345

Bakanlık 'israf' raporunu açıkladı

banner1357

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye İsraf Araştırması'na göre, haftada ortalama olarak 2 ekmek israf edilirken, vatandaşların cep telefonu değiştirme sıklığı ortalama 3,7 yıl iken, otomobil değiştirme sıklığı ise 8 yıl.

EKONOMİ 12.01.2019, 14:39
banner1353

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması tamamlandı. Araştırma, bakanlık koordinasyonunda, bir araştırma şirketi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri iş birliğiyle Türkiye genelinde 26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerinin analiziyle hazırlandı.

Araştırma dahilinde yer alan bireyler, çoğunluğu 18-29 yaş aralığında, bin 405 ve 3 bin lira gelir grubunda, evli ve ücretli çalışanlardan oluştu. Araştırma, aylık ortalama hane giderleri, konut, otomobil ve eşya sahipliği, bireylerin israf algısı, gıda, ekmek, giyim tüketim davranışı ve israfı, geri dönüşüm kavramının toplumdaki yeri, bireylerin tasarruf, birikim ve borçlanma davranışları ve benzeri pek çok başlıkta önemli tespitler barındırıyor.

Gıda tüketim davranışları ve israfıyla alakalı sonuçlara göre, bireylerin çoğu haftada bir gıda alışverişine çıkarken, alışverişte en çok marketler sonrasında da pazarlar kullanılıyor. Türk halkının geleneksel yapısı ve alışkanlıklarına paralel olarak hanelerin büyük çoğunluğu yemeğini evinde pişiyor, kendi yapıyor.

2017 araştırma sonuçları göz önüne alındığında tamamen bitmeden çöpe atılan yemek miktarında artış olduğu gözlemlenirken, gıdaların tüketilmeden çöpe atıldığını ifade edenlerin oranı yüzde 22,8 oldu. Bunun sebepleri ise gıdanın bozulması ve tüketilememesi olarak kaydedildi.

CEP TELEFONU DEĞİŞTİRMEK GENÇLERDE ARTIK RUTİN

Araştırmaya katılanların, bireysel günlük ekmek tüketim miktarı ortalama yaklaşık 0,78 adet olarak kaydedilirken, haftada ortalama iki adet ekmek çöp poşetine gidiyor. Satın aldığı ekmeği yiyemeden çöpe attığını belirten bireylerin oranı ise yüzde 11,7 olarak kayıtlara geçti.

Cep telefonu olan bireylerin neredeyse tamamı akıllı telefon kullanırken, ortalama 3,7 yılda bir cep telefonunu yeniliyor. Cep telefonu değiştirme sebeplerinde bozulma başı çekerken, piyasaya çıkan yeni modele sahip olma isteği de en çok gösterilen ikinci neden. Genç yaştaki bireylerin daha ileri yaş gruptakilere göre daha sık cep telefonu değiştirdikleri de kayıtlara yansıdı.

Otomobil değiştirme sıklığı ise 8 yıl ve üzerini buluyor.

Katılımcı bireylerin büyük bölümü ekonomik olduğu gerekçesiyle ulaşım aracı olarak toplu taşıma araçlarını tercih ederken, ortak araç kullanımı çok düşük seviyelerde seyrediyor. Bir önceki yılın sonuçları ile karşılaştırıldığında otomobil sahibi olanların oranı yüzde 27,3'den yüzde 31,1'e çıkmış durumda.

TASARRUFU TERCİH EDENLERDE ARTIŞ

Son 1 yılda aylık gelirinin bir kısmını biriktirmek suretiyle finansal tasarruf yapanların oranı 2017'de yüzde 13,6 iken, 2018 yılında yüzde 38,1'i buldu. 2017 yılı araştırmasına katılan bireylerin çoğu tasarruflarını banka mevduatında değerlendirirken 2018 yılı araştırmasına katılanların büyük bölümü tasarruf aracı olarak tercihini altından yana yaptı.

Araştırma verilerine göre, bireylerin yüzde 72,2'si yerli malı kullanımının israfı önlemeye ve tasarrufa katkı sağlamaya olumlu etkide bulunduğunu ifade etti.

TÜKETİM İHTİYAÇ KADAR

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konuya ilişkin açıklamasında, araştırmayla israfın boyutlarının tespit edildiğini ifade etti. İsrafın önüne geçilmesi gerektiğini ve bu konuda kamuoyunda bilinç oluşturulmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Pekcan, israfla ilgili eğitim programları düzenlenmesinin ve bu programların yaşam boyu eğitim çerçevesinde sürekli hale getirilmesinin önemine değindi. Pekcan, bireylerin tasarruf bilincinin artırılması gerektiğine de dikkati çekti.

Ekmekte israfı önlemek amacıyla önemli bir adım attıklarını hatırlatan Pekcan, "Bakanlığımızca hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi hızlı tüketim mallarının, satılamadığı gerekçesiyle daha önce yüzde 25-30 olan iade oranını en fazla yüzde 5 olarak belirledik. Böylece ekmekte israfı azaltacak çok önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmiş olduk." dedi.

Gıda ve ekmek tasarrufu için bireylerin alışveriş listesi yapması ve ihtiyacı kadar tüketmesi önerisinde bulunan Pekcan, geri dönüşüm noktasında da bireylerin hassasiyet göstermesi gerektiğini belirtti.


Pekcan, vatandaşların tasarruflarını finansal sistemde nasıl değerlendirmesi gerektiği konusunda farkındalık oluşturulmasının önemine de değinerek, "15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla bu yıl 22'ncisi düzenlenecek Tüketici Ödülleri Programı kapsamında 'Tüketici Özel Ödülü'nün verilmesinde tematik bir yaklaşım benimsendi. Bu yılın temasını 'İsrafın Önlenmesi ve Sıfır Atık' olarak belirledik." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
banner1363
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18