banner1571

banner1585

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Bakan'dan canlı yayında müjde!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı canlı yayın programında domates fiyatlarındaki artışı değerlendirdi

Ekonomi 04.05.2017, 13:19
504
Bakan'dan canlı yayında müjde!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, NTV'nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


Rusya'ya 270 milyon dolarlık domates ihracatı olduğunu belirten Zeybekci şunları söyledi: "Dün çok başarılı bir ziyaret oldu. Espriyle karışık domates ön plana çıkmış gibi oldu. Domatesin enflasyonun içinde en fazla artış olan ürün oldu. Çünkü sezon geçişi. Piyasada ürün yok, fiyat yükseldi. Bir hafta 10 gün içinde fiyatlar aşağı doğru gidecek. Hafta sonundan itibaren bu sonucu görürürüz" dedi.

"DOMATESTE VERGİYLE KENDİLERİNİ KORUMAK İSTİYORLAR"
Rusya'yla yapılan temasları değerlendiren Bakan Zeybekci şunları söyledi: "2015'teki olaydan önceki döneme hemen hemen döndük. Vizelerle ilgili işadamlarının vizesiz ortama geçiş gibi bir ortama geldik. Tarım ürünlerindeki yasakların tamamı kalktı. Domateste vergilerle ilgili kendilerini korumalarına belirli sezonlarda müsaade edeceğiz. Seracılıkta yatırım yapma düşüncesindeler. Hemen hemen her şey halledildi. 100 milyar dolarlık bir hedef vardı, oraya doğru geçişle ilgili çok önemli bir süreçti dünkü zirve. Şu anda toplam dış ticaret hacminde 20 milyar doların altına düştük. Hemen hemen yarı yarıya düştü. Rusya ile Türkiye birbirini tamamlayan iki ülke. Biz Rusya'dan tarım ithalatçısı değiliz." Varlık fonuyla ilgili Türkiye ve Rusya'nın 1 milyar dolarlık bir fon kurulduğunu belirten Zeybekci, hedef rakamın ise çok daha büyük olduğunu kaydetti.

"GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLEMESİNDE OLUMLU KARAR DUYARIZ"

Zeybekci, Gümrük Birliği'nde revizyon süreciyle ilgili olarak "Bunun güncellenmesi AB ve Türkiye'nin menfaatine. Bugün-yarın Avrupa Parlamentosu'nun ilgili komisyonunda Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ile ilgili bir karar olacak. Olumlu bir karar duyarız. Yıl sonuna doğru bir sonuç alacağımıza inanıyoruz. Uygulamaya geçmesi en geç 2019 başında. Bizim için çok daha önemli olan AB standartlarını tutturmak, onu tutturduktan sonra üyelik ikinci planda" diye konuştu. Ekonomi Bakanı Zeybekci, büyüme hedefinin bu yıl yüzde 4,4 olduğunu, gerçekleşmenin bu rakamın biraz üzerinde geleceğini tahmin ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)