banner595

Bakan Canikli, E-ticaret’i Düzenleyen Yönetmelik Taslaklarının Tamamlandığını Açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek E-Ticaret’e ilişkin yeni yönetmeliklerle birlikte ticari elektronik iletileri reddetme hakkının her zaman, ücretsiz ve kolay bir şekilde tanınmasının sağlanacağını...

Bakan Canikli, E-ticaret’i Düzenleyen Yönetmelik Taslaklarının Tamamlandığını Açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek E-Ticaret’e ilişkin yeni yönetmeliklerle birlikte ticari elektronik iletileri reddetme hakkının her zaman, ücretsiz ve kolay bir şekilde tanınmasının sağlanacağını...

27 Nisan 2015 Pazartesi 15:02
Bakan Canikli, E-ticaret’i Düzenleyen Yönetmelik Taslaklarının Tamamlandığını Açıkladı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek E-Ticaret’e ilişkin yeni yönetmeliklerle birlikte ticari elektronik iletileri reddetme hakkının her zaman, ücretsiz ve kolay bir şekilde tanınmasının sağlanacağını belirterek, “Ret bildirimi imkânının gönderilen her bir ticari elektronik iletide yer alması zorunlu olacak. Gönderen ret talebini müteakip üç iş günü içinde alıcıya elektronik iletiyi gönderme işlemini durduracak” dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, yaptığı yazılı açıklamada elektronik ticarete ilişkin yönetmelik taslaklarının tamamlandığını belirterek, 5 Kasım 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe gireceğini ifade etti.
Canikli, kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik taslaklarının ilgili kamu kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle yapılan toplantılar neticesinde hazırlandığını kaydederek, ilgili kurumların görüşüne açılan Elektronik Ticarette Sözleşme ve Siparişler Hakkında Yönetmelik Taslağı ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik Taslağı ile elektronik ticarette kapsamlı düzenlemelerin hayata geçeceğini bildirdi.
Yönetmeliklerle getirilen düzenlemelere ilişkin Canikli şunları kaydetti:
“Yönetmelikler kapsamında, elektronik ortamda bir mal satımı veya hizmet sunumuna ilişkin sözleşme ve siparişlerdeki yükümlülükleri, telefon ve bilgisayar gibi elektronik iletişim araçlarıyla gönderilen SMS, e-posta ve telefon araması yoluyla gerçekleştirilen her türlü ticari iletişimin ve bunların yapılmasına elektronik ortam sağlayan aracı hizmet sağlayıcıların yükümlülüklerinin düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Elektronik ortamda ticari faaliyette bulunanlar artık kendilerine ait Mersis Numarası ve kayıtlı elektronik posta (KEP) adresi gibi güncel ve tanıtıcı bilgilerini sunmak zorunda olacak. Ayrıca, Elektronik ticaret işletmeleri, alıcıların hangi aşamalarla sipariş ve sözleşme yapacağı ile siparişteki hatalarını ne şekilde düzeltebileceğine ilişkin bilgilere ana sayfalarında yer verecektir. Elektronik ticaret işlemlerinde ödeme bilgilerinin verilmesinden önce vergi ve kargo masrafları dâhil toplam bedel görülebilecek, veri giriş hatalarının belirlenebilmesi için geri al, değiştir ve sipariş özeti gibi uygun teknik araçların sunulması zorunlu olacak.”
E-Ticaret işletmelerinin, faaliyette bulundukları alan adlarını ticaret veya esnaf siciline tescil ettireceğini bildiren Canikli, “Yönetmelikte belirlenen uygun güvenlik düzeylerini ve standartlarını sağlayanların bilinmesi sağlanacak. Böylece e-ticarette şeffaflık ve güvenlik tesis edilecek. Elektronik ortamda yapılan ticari iletişimi gerçekleştirenin belirlenebilir olması için bu iletişimde gerekli bilgilerin yer alması zorunlu olacak; promosyon ve hediye gibi hususların da açık ve anlaşılabilir olması sağlanacak” dedi.
Ticari elektronik iletiler konusunda hukuki boşluğun giderileceğini belirten Canikli, “Ticari amaçla gönderilen elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Bu onay, yazılı veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek. Alıcının iletişim bilgisini vermesi halinde, temin edilen mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik olanlarda ayrıca onay alınmayacak. Ayrıca esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın gönderilebilecek. Ayrıca ticari elektronik iletilerde, göndericinin tanınmasını sağlayan bilgiler ile haberleşmenin türüne bağlı olarak telefon numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir durumdaki bilgiler yer alacak” ifadelerini kullandı.
“Alıcılara her zaman ticari elektronik iletileri reddetme hakkı ücretsiz ve kolay bir şekilde tanınacak” diyen Canikli, şunları kaydetti:
“Ret bildirimi imkânının gönderilen her bir ticari elektronik iletide yer alması zorunlu olacak. Gönderen ret talebini müteakip üç iş günü içinde alıcıya elektronik iletiyi gönderme işlemini durduracak. Elektronik ticaret faaliyetinde bulunanlar, elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacak ve bunları üçüncü kişilerle paylaşamayacak. Bakanlık; Kanunda öngörülen yükümlülüklere aykırı hareket edenlere bin Türk Lirasından on beş bin Türk Lirasına kadar değişen idari para cezalarını uygulayabilecek, alıcıların onayı alınmaksızın bir defada birden fazla kimseye ileti gönderilmesi halinde ceza üst limitini elli bin Türk Lirasına kadar arttırabilecek.”

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801