banner1313

banner1300

banner1334

Bakan açıkladı: Fındıkta kritik işbirliği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 3 büyük fındık üreticisi olan Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın pazarlama konusunda işbirliğine gideceğini açıkladı. 

EKONOMİ 06.08.2019, 09:25 Ceylan
Bakan açıkladı: Fındıkta kritik işbirliği

Karadenizli çiftçilerin en büyük geçim kaynağı olan fındık için yeni bir çalışma daha hayata geçiriliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 3 büyük fındık üreticisi, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın pazarlama konusunda işbirliği yapacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteğiyle fındık fiyatlarını açıkladıklarını belirten Pakdemirli, "Ordu'da her hasat bir bayram. Çiftçilerimizin de bir bayramı olacak. En yakın zamanda hasat başlıyor. Hasat öncesinde bize Cumhurbaşkanımız da destek verdi, iyi fiyatlar açıkladık. Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 17 lira, levant kaliteli kabuklu fındık için taban fiyat 16,5 lira oldu. Böylece bir memnuniyet doğdu. Bu memnuniyetten dolayı da ziyaret yapalım istedik" dedi.

FINDIK TİCARETİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Bakan Bekir Pakdemirli konuşmasını şöyle sürdürdü: "Fındığın daha iyi pazarlanması ve uluslararası pazarlara satılması maksadıyla daha önceden bir çalışma başlatmıştık. Üreten ülkeler bir araya gelelim, fındığın pazarlamasını, kalitesini, üretimini hep beraber planlayalım, programlayalım dedik. Azerbaycan, Gürcistan ve bu işte en dominant, en çok ürünü üreten ülke olarak bir araya geldik. Biz bunu nasıl birlikte pazarlarız diye bir çalışma başlattık. Bu çalışmalar neticesinde bir iş birlikteliği imzasını da yarın atacağız."

Yorumlar (0)