banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Araç sahipleri dikkat! Yıkattıktan sonra...

banner1475

Araç yıkamalarındaki standartların belirlenmesinin ardından yıkanma esnasında aracında hasar meydana gelen otomobil sahipleri, Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak zararlarını tazmin edebilecekler.

EKONOMİ 17.02.2019, 11:46
Araç sahipleri dikkat! Yıkattıktan sonra...
banner1353
banner1375

Türk Standartları Enstitüsü, oto yıkama işyerleri için "TS 11526 İş Yerleri-Motorlu Kara Taşıtlarının Yıkama ve Temizleme İşlerini Yapan Yerler İçin Kurallar- Standardı"nı yayınladı.

DHA'nın konuyla alakalı sorularını cevaplayan Ağaoğlu, oto yıkama sektöründe meydana gelen mağduriyetlerin bu yeni düzenleme ile sonlanacağı ifade etti ve on binlerce lira değerindeki araçların yıkatılması esnasında meydana gelebilecek hasarların artık daha kolay tazmin olanağı doğduğunu paylaştı.

Ağaoğlu, geçmişte otomobillerini yıkama esnasında araçlarında boya çizilmesi, döşemelerde renk silinmesi ya da benzer sebeplerden dolayı mağdur olan araç sahiplerinin çaresizce kaderine boyun eğdiğini ve hak arama esnasında da zorluklarla karşılaştıklarını hatırlattı.

Yıkamadan sonra meydana gelen hasarlarda, TSE standartlarına aykırı işlem yapıldığının tespit edilmesi halinde, yıkama firmasından hasarlarının tazminini isteyebileceğine değinen Ağaoğlu, "Araç sahipleri, geçmişte yıkama esnasında oluşan hasarların giderilmesini talep ettiğinde, bu hususta bir standart bulunmadığından sonuç alabilmeleri oldukça müşküldü" dedi ve ekledi:

"Şimdi oto yıkamanın da standartları belirlendi. Bundan böyle yıkama işlemi esnasında aracında hasar oluşan ve aracındaki hasarın tazminini isteyen tüketicilerin talebini yıkayıcı firma olumlu karşılamadığı takdirde, artık Tüketici Hakem Heyetine başvurarak zararlarının tazmini yönünde karar verilmesini isteyebilirler.

Uzman bilirkişi tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda TSE standartlarına aykırı işlem yapıldığı, belirlenen standartlara uymayan personel, malzeme veya temizlik ürünü kullanıldığı tespit edilirse yıkama firması tüketicinin zararını tazmin etmek zorunda kalacaktır"

TSE MİHENK TAŞI OLUŞTURDU

Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini gerçekleştiren yerler için kurallar setini barındıran TS 11526 Standardı ile beraber söz konusu işletmelerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri ile alakalı kurallar bir standarda bağlanmış oldu.

"İş yerleri - Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini yapan yerler için kurallar" başlığıyla yayınlanan standardın kapsamı, "Bu standart, motorlu kara taşıtlarının iç temizliği, motor ve dış yıkama işlerini yapan yerlerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri ile ilgili kuralları kapsar" diye tanımlandı.

Yeni standardın yayınlanmasıyla, 30 Ocak 1995 ve 14 Nisan 1999 tarihli oto yıkama standartları yürürlükten çekildi.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:14
Güneş 07:43
Öğle 12:53
İkindi 15:28
Akşam 17:53
Yatsı 19:16