banner1571

banner1608

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Altın piyasası nasıl işler? Kaçta açılır? Kaçta kapanır?

Ülke genelinde insanların en çok tercih ettikleri yatırım aracı altın olduğu için altının iniş ve çıkışları birçok insan tarafından yakından takip edilmektedir.

Ekonomi 24.02.2021, 13:59 24.02.2021, 14:18
99
Altın piyasası nasıl işler? Kaçta açılır? Kaçta kapanır?

Altın piyasası, sabah saat 09:00 itibari ile işleme başlamaktadır. İşlem saati 17:15 ile sona ermektedir. Bu piyasanın açılış ve kapanış saatleri daha çok bankaların çalışma saatleri ile paraleldir.

Bunun nedeni online olarak gerçekleştirilen altın işlemlerinde komisyon ücretlerinin kesilmesinin önüne geçmektir. Yatırımlarını altın üzerinden gerçekleştirecek kişilerin piyasaların saat kaç aralığında işlem gördüğünü bilmeleri daha doğru bir şekilde yatırım yapmaları açısından oldukça önemlidir.

Altın Piyasası Nasıl Takip Edilmeli?

Altın piyasası nasıl işler? Yakından takip edilen bu piyasa altın sektöründe meydana gelen dalgalanmaların daha pratik bir şekilde takip edilmesini sağlamaktadır. Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar alım satım işlemlerini altın piyasasının aktif olduğu saatler içerisinde yapmalıdır. Bunun nedeni kesilen komisyon ücretlerinin önüne geçmek, yatımcının zarar etmesini engellemektir. Uygulanan bu sistemin amacı bankaların kendi güvenliklerini sağlamaya çalışmasıdır.

Altın piyasasının açılış saati 09:00 itibariyle işlem görmeye başlamaktadır. Öğle arası olarak saat 13:00 da piyasa durmakta, 15:00 itibariyle işlemler aktif hale gelmeye başlar. Bu işleyiş gün içerinde 17:15 e kadar devam etmektedir. Açılış ve kapanış saatleri sadece hafta içlerinde işlem görmektedir. Hafta sonları yapılan işlemler yatırımcıyı zarara uğratmaktadır. Bu nedenle bu piyasanın yakından takip edilmeli ve yatırımcıların zarara uğramaları engellenmelidir.

Güncel Altın Piyasası

Son zamanlarda yatırım aracı olarak en çok kabul gören yatırım aracı altındır. Uzun vadede kâr amacı güden yatırımcılar eskiden beri bu aracı çokça kullanmışlardır. Eski insanlar altını yastık altında biriktirirken günümüzde daha çok mobil uygulama ile online altın alış ve satışına yönelim olmaya başlamıştır. Bu sayede kişiler kar ve zararını günlük olarak takip etmekte, zaman kaybı yaşamdan pratik, hızlı ve en önemlisi güvenli bir şekilde işlemlerini evlerinden gerçekleştirebilmektedirler. Altın fiyatlarındaki hareketlilik anlık olarak değişkenlik göstermektedir. Günlük saatlik olarak yatırımcılar tarafından takip edilmesi her zaman gereklidir.

Yorumlar (0)