banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Ali Koç: Tüm Zamanların En İyi Türkiye'si

banner1357

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, "Cumhuriyet ile yaşıtız, hiç böyle bir Türkiye görmedik." dedi.

EKONOMİ 16.04.2014, 08:09 16.04.2014, 08:10 admin
Ali Koç: Tüm Zamanların En İyi Türkiye'si
banner1353
banner1375
 Koç Topluluğu'nun bu yıl 6 milyar TL’yi aşkın yatırım yapacağını söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, cumhuriyetle yaşıt Koç Grubu’nun bu nefes alamadığı, sıkışıp kaldığı dönemler de yaşadığını hatırlatarak bu dönemin ülkenin en iyi dönemleri olduğunu söyledi.

"ESKİDEN 1-2 YILLIK PLANLAR YAPIYORDUK, ŞİMDİ..."

Koç, “Eskiden 1-2 yıllık planlar yapıyorduk. Şimdi 7-8 yıllık planlar yapabiliyoruz. Ülkemizin iklimi hiç bu kadar iyi olmamıştı. Son 6-8 aylık dönemde yaşanan olaylara rağmen kur stabil gidiyor. Artık yabancı firmaları satın alıyoruz. Reytingimiz artıyor. Yabancı sermaye girişleri artıyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik durum ve şartlar iş dünyası açısından hiç bu kadar olumlu olamamıştı." dedi.

"BİZİM GİBİ FİRMALAR YATIRIMA ÖZENDİRMELİ"

Koç Holding, geçen yıl 6.4 milyar TL civarında yatırım yaptı. Holding, bu yıl da yatırımlarını sürdürecek. Yatırıma ara vermeyi düşünmediklerini vurgulayan Koç, "Duruşumuz net ve açık. Yatırımlarımız devam edecek. Bizim gibi firmalar özendirilmeli. Enerjimizi başka konular ile harcamak istemiyoruz." şeklinde devam etti.

"ÜLKENİN POTANSİYELİ YÜKSEK"

Türkiye’deki 42’inci Koçtaş Mağazası’nın açılışı için bulunduğu Adana’da basın mensupları ile bir araya gelen Ali Koç, Türkiye’de kişi başı gelirin hızlı bir şekilde 10 bin 500 dolara çıktığını belirtti. Bu noktada 2023 hedeflerine de dikkat çeken Koç, bu hedeflere ulaşılacaksa hem içerideki hem de dışarıdaki iş adamlarının evrensel hukuk sistemleri içinde şekillendirildiği bir ortam olması gerektiğini dile getirdi. Koç, "Helva yapacak malzeme çok iyi. Bir araya getiriyoruz. Ülkenin potansiyeli yüksek." açıklamasında bulundu. Türkiye’nin birleştirici hedef noktasında eksiklerinin olduğuna, bu bu nedenle olimpiyatlara çok önem verdiğini söyleyen Ali Koç, gelinen noktada futbolun bile oldukça ayrıştırıcı bir unsur haline geldiğini vurguladı.

"BİR DÜŞÜŞ YAŞADIK, İNŞALLAH ÇABUK TOPARLANIRIZ"

Ülkenin bir diğer talihsizliğinin ise hem iç hem de dış piyasada öngörülemeyen ve kontrol edilemeyen gelişmelerin art ardına gelmesi olduğunu vurguladı. Ali Koç, şöyle devam etti: “2013 Mayıs’ında borsa 93 bindi ve yabancı yatırımcılar bize Türkiye’nin artık pahalı bir ülke olmaya başladığını söylüyordu. Sonra Abd Merkez Bankası FED’in politikaları ve yerel konular üst üste geldi. Bu nedenle o dönem Türkiye en kırılgan ülke konumuna düştü. Bir düşüş yaşadık. İnşallah çabuk toparlanırız. Ekonomi rayına oturur bir an önce. Biz Koç Holding olarak yatırımlara devam edeceğiz."

"OLANLARI BİZ ANLAMIYORUZ YABANCILAR NASIL ANLASIN!"

Koç, farklı sektörlerdeki yabancı ortaklarının Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gelişmelerle ilgili yorumlarının sorulması üzerine, “Ne olup bittiğini biz anlamıyoruz ki yabancılar anlayabilsin. Fakat endişe duyup, yatırımı erteleme ya da pazardan çıkma durumları kesinlikle yok. Endişe duyan yabancılar, halen Türkiye’de yatırımları bulunan, piyasayı tanıyanlar değil, henüz pazara girmeyen, Türkiye’yi bilmeyenler." dedi.

620 MİLYON TL YATIRIM İLE DEVREYE GİRECEK OLAN FABRİKANIN AÇILIŞINA BAŞBAKAN DA DAVETLİ

Seçim sonrası oluşan olumlu havanın da yabancılar nezdinde tereddütleri azalttığını ifade eden Koç, Koç Holding’in Yeniköy fabrikasını 23 Mayıs’ta açacağını, 620 milyon TL yatırım ile devreye girecek olan fabrikanın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davet edildiğini söyledi.

İPTAL EDİLEN MİLGEM İHALESİ: BOYNUMUZ KILDAN İNCE

Ali Koç, Türk donanması için açılan, daha sonra da iptal edilen MİLGEM ihalesiyle ilgili de şunları söyledi: “Savunma sanayii ihaleleri daha az şirketin katılımıyla yapılıyor. Müsteşarlığın seçtiği 2-3 firmadan birisi de bizdik. Daha önce 3 savunma botu yapıp teslim etmiştik. Ancak ihale iptal edildi. Devletçe alınan kararlara boynumuz kıldan ince. Bu yönde başka ihaleler olursa tabii ki gireriz.” (Kaynak: Akşam)
Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:46
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40