banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1534

"Afrika'da Yatırım Olanakları ve Eğitim İlişkileri" forumu

- Samsun Valisi Şahin: ''Atalarımızın atlarla gittiği yerlere biz bugün uçakla gidemiyoruz''

EKONOMİ 13.05.2015, 23:15
110

SAMSUN (AA) -  Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Atalarımızın atlarla gittiği yerlere biz bugün uçakla gidemiyoruz'" dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ),  Uluslararası ve Afrikalı Öğrenciler Topluluğu ile Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nca Atatürk Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Afrika'da Yatırım Olanakları ve Eğitim İlişkileri" forumuna Vali İbrahim Şahin, Sierra Leone Büyükelçisi Mohammed Fofana, Uganda Büyükelçisi Johnson Agana Olwa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, Gambia Büyükelçisi Momodou Badjie, Güney Afrika Büyükelçiliği Ateşesi Jonathan David Passmoon, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Mustafa Kemal Şahin katıldı.

Vali Şahin, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Afrika ilişkilerinin her geçen yıl daha da geliştiğini ancak beklenen düzeyde olmadığını belirtti.

Afrika'nın uzun yıllar yaşanan acılara rağmen unutulduğunu vurgulayan Şahin, "Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi bizde sömürü kültürü yok. Biz kazan kazan mantığı ile çalışıyoruz. Biz karşılıklı olarak ticaretin gelişmesini sağlamalıyız. Adaletsiz sömürgecilik yapmıyoruz" diye konuştu.

Şahin, geçmişte Türk devletlerinin Afrika'ya gittiğini ve yatırımlar yaptığını kaydederek, "Atalarımızın atlarla gittiği yerlere biz bugün uçakla gidemiyoruz. Yatırım yapmıyoruz. Afrika'yı ihmal ettik" şeklinde konuştu.

 Sierra Leone Büyükelçisi Mohammed Fofana ise Afrika'nın tek bir ülke ve tek bir kıta olduğunu savundu.

Afrika'ya kara kıta denildiğini ifade eden Fofana, "Karanlık kıta diyorlardı ama orada parıldayan altını, madenleri, mineralleri görünce oraya yerleştiler. Şimdi bizi nasıl aldatacaklar bilmiyorum.  Bu insanlar Afrika'nın gelişmesini istemiyorlar. Biz de bu insanlara artık gidin demek istiyoruz. Artık Afrika'ya yatırım yapılsın, ortak işler yapılsın istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Uganda Büyükelçisi Johnson Agana Olwa ise dünyanın en önemli yeraltı kaynaklarının Afrika'da olduğunu ve bunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Türk iş adamlarını yatırım yapmaya çağırdı.

Yorumlar (0)