Hilas Otel

Çelik İnşaat

500 bin emekliyi kurtardı

Prim günün eksik denilerek maaşını kesip, bu süre içerisinde de verilen maaş ve sağlık giderlerinin karşılığı olarak 109 bin TL'yi geri almak istenen 20 yıllık emekli Mustafa Demirci'nin (75), mağduriyetinin 1,5 yıl önce haber olmasının ardından Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), devreye girdi. 500 bin emekli alınan kararla kurtuldu.

500 bin emekliyi kurtardı

Ankara'da yaklaşık olarak 20 sene fırıncılık yaptıktan sonra 1997 yılında memleketi Ordu'nun Akkuş ilçesine taşınıp yerleşen ve eksik kalan primlerini yatırarak Ordu SGK'dan emekli olan Mustafa Demirci'nin hayatı, Nisan 2017'de SGK'dan gelen bir tebliğle alt üst oldu. Gelen evrakta '1973 yılı hizmetinizden 174 gün sigortalı hizmetinizin size ait olmadığı tespit edildiği için, aylığınız başlangıç itibariyle durdurulmuştur' ifadesi yer aldı. Bunun üzerine SGK'ya koşan Mustafa Demirci'ye, "1973 yılında başkasının primi size yatırılmış bu iptal edildi. Sizin 174 gün borcunun var. Bu borcu öderseniz maaş almaya devam edersiniz" şeklinde açıklama yapıldı.

İKİNCİ GELEN EVRAK KABUSU YAŞATTI

Tekrar maaş almak için 6 aylık borcunu yatırmaya razı gelen Mustafa Demirci, asıl kabusu ikinci gelen evrakla beraber yaşadı. SGK'nın gönderdiği bu evrakta, Demirci, emekli olduktan sonra aldığı maaş karşılığında faizsiz olarak kuruma 105 bin 605 TL borçlu gösterildi. Bir ay içerisinde borcunu ödemesi istenen emekli vatandaş, Ankara'da yaşayan çocuklarından yardım istedi. Oğlu Asım Demirci'nin yardımıyla Ordu SGK İl Müdürlüğü Altınordu Sosyal Güvenlik Merkezine itiraz dilekçesi yazan Demirci'ye bu kez sağlık hizmetleri karşılığında 3 bin 675 TL borcu olduğuyla alakalı başka bir evrak daha gönderildi. 

İTİRAZA YANIT OLUMSUZ

Demirci'nin yazdığı itiraz dilekçesine SGK, "İptal günleriniz nedeniyle adınıza oluşturulan borç her ne kadar kurum hatası var olarak girilmişse de yıllar içerisinde tarafınızca kullanılmış bir para olması nedeniyle borcunuzun iptali söz konusu olmayıp, eksik günlerinizi tamamlamanız karşılığında tarafınıza yeniden emekli maaşı bağlanacağı hususu" şeklinde  yanıt verildi.  

'AÇIĞIM OLDUĞUNU DAHA ÖNCE NEDEN BİLDİRMEDİLER, DAVACIYIM'

Mustafa Demirci, "Bana 19 yıldır neden bildirmediler açığım olduğunu. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum. İtirazıma verdikleri cevapta kurum hatası diyorlar. Kurum hatasıysa ben neden cezalandırılıyorum. SGK'dan şikayetçiyim, dava açacağım" ifadelerinde bulunmuştu 

KURUMA BAŞVURDU

Mustafa Demirci, ardından Kamu Denetciliği Kurumu'na (KDK) başvurdu. Burada Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Mustafa Demirci ile görüşerek sorununu dinledi. Malkoç, "Mahkemeye gitmeden bize başvurduğunuz için teşekkür ediyorum. Çünkü biz altı ay içerisinde inceleyip size cevap vereceğiz. Tabi sizin anlattıklarınızı dinledik, idareye yazacağız. Evrakları, belgeleri isteyeceğiz. Kanuna, mevzuata bakacağız. İncelemeden sonra bir karar vereceğiz. Aradan 20 yıl geçmiş, 20 yıldan belli emekli maaşınızı almışsınız sonradan bu durum ortaya çıkmış. Belli ki burada bir aksaklık var. Ama aksaklık nerdedir, siz mağdur edilmeden bu nasıl düzeltilebilir bunu biz SGK ile oturup karşılıklı görüşeceğiz. Bu konuda bizim uzman arkadaşlarımız var. Biz bir çalışma yapacağız" ifadelerinde bulundu.

MALKOÇ AÇIKLADI

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı Başdenetçi Şeref Malkoç, dün yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) 20 yıldır aldığı maaş, 'hatalı bağlanmış' diye kesilen Mustafa Demircinin sorununun çözüme kavuşturulduğunu, KDK'nın bu örnek kararıyla aynı durumdaki on binlerce emeklinin maaşının kesilmekten kurtarıldığını ifade etti.


Malkoç, KDK kararlarının etkisini Mustafa Demirci'yi örnek vererek aktardı. Mustafa Demirci'nin 1997'de emekli olduğunu, 20 yıl maaş aldıktan sonra 1973'ten kalan prim borcu olduğununun kendisine bildirildiğini açıkladı.

'DEVLET MAAŞI KESEMEZ'

'SGK'da hata yapılmış. Sen bizden 20 yıldır fuzuli maaş alıyorsun, geri öde' yazısı sebebiyle Demircinin KDKya başvurduğunu anlatan Malkoç, bunun üzerine konuyu KDK'da görüştüklerini, dostane çözüm sağlandığını ve kesilen maaşının yeniden bağlandığını söyledi.

Malkoç, SGK yetkilileri ile bizzat görüştüğünü ve benzer mağduriyetlerin önlendiğini de ifade ederek, "Bu durumda yaklaşık 500 bin kişi var. Bu kişiler de kurtuldu. SGK elektronik ortama geçmeden önce karakalem usulü bu tip yanlışlıklar yapılmış. Ancak, devlet kendi hatası sonucu 20 yıl ödeyip sonra maaş kesemez" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER