banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

35 bin polis alımı yapılacak

Bakan Soylu bir açıklamasında 35 bin polis alımı yapılacağını açıklamıştı. PÖH, POMEM ve PMYO kapsamında yapılacak olan alım için geri sayım başladı. Alıma nereden başvurulur? Alımlar ne zaman? Alım şartları nelerdir? İşte detaylar...

EKONOMİ 13.01.2019, 15:15
35 bin polis alımı yapılacak

24 Dönemde POMEM polis alımları ile ilgili açıklama EGM'den beklenmekte. 24. Dönem POMEM başvuruları ne zaman başlıyor?

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç duyduğu erkek, kadın polis memuru adayı öğrenci alımı için Polis Akademisi Başkanlığı'nca yapılan polis alımları hakkındaki araştırmalar sürüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde yer almak isteyen gençler merakla '24. Dönem POMEM sınavı ne zaman?' sorusunun cevabını araştırıyor.

Hayallerindeki mesleği kavuşmak adına polisliğe müracaat etmek isteyen bireylerin merakla beklediği süreç hakkında henüz bir açıklama yapılmadı fakat, 24. Dönem POMEM başvurularının 23. Döneme dair sürecin bitmesinin ardından başlayacağı tahmin ediliyor. 24. Dönem POMEM polis alımları hakkında resmi bir açıklama yapıldığında sitemiz üzerinden haberdar olabilirsiniz.

NEDİR BU POMEM?

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi), Emniyet Teşkilatının ihtiyaç duyduğu polis memurlarını yetiştirmek üzere meslek eğitimi veren eğitim öğretim kurumlarıdır. 4 yıllık fakülte mezunlarından istenen özelliklere sahip olanlara yapılan sınavlarda başarılı olan adaylara, 6 aydan az olmamak kaydıyla eğitim verilir. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önceki açıklamalarında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis alımlarının devam edeceğini ifade etti.

35 BİN ALIM YAPILACAK

Konu ile alakalı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında 2018 yılında 10 bin polis alımının daha yapılacağını ifade etti. Bununla beraber Bakan Soylu açıklamalarında 2019 yılında da toplam 35 bin polis alımı yapılacağını ifade etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce yaptığı açıklamalarında da PÖH alımları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında yeni alımlarda kadın PÖH alımı yapılacağını da açıklamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına göre 2019 yılında toplam 35 bin polis alımı gerçekleştirilecek Alımların 2019 yılı için farklı farklı ilanlar şeklinde yapılması beklenmektedir. 

MUHTEMEL ŞARTLAR

*"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar), Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak"

*Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak Yeni Şafak Gazetesi'ne yaptığı özel açıklamalarda bekçi ve polis alımlarına değindi. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye mensup olduğu için meslekten ihraç edilenlere ve Polis Akademisi'nin yeni alımlarına değinen Yılmaz Çolak ihraçlardan doğan boşluğu tamamlamakta Polis Akademisi'nin rolünün önemini de vurguladı.

*5 Temmuz darbe girişiminin ardından en fazla ihraç Emniyet teşkilatında yaşandı. Buna göre, FETÖ ile irtibatı tespit edilen 12 bini amir olmak üzere 32 bin civarında personel ihraç edildi. 3 bin kişi ise hala açıkta. Polis Akademisi, 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından FETÖ ile mücadele sürecinde teşkilatı yeniden ayağa kaldıran devrim niteliğinde icraatlara imza atarken, bu süreçte çok sayıda amir ve polis memuru yetiştirip teşkilat saflarına kattı. Akademinin özellikle 17-25 Aralık'tan sonra yaptığı alımlar, teşkilatın, 15 Temmuz darbe girişimine direnç göstermesinin temelini oluşturdu.

Yorumlar (1)
aday 9 ay önce
Kpss puan şartı 55 düşsün lütfenn
banner1311
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12