banner1361

banner1365

banner1499

banner1334

1800 günde emekli olmak mümkün

banner1357

Hem engelli olması hem de sağlık sıkıntısı nedeniyle iş gücü kaybına uğramış milyonlarca vatandaşa müjdeli haber geldi. Düşük primle emekli olunabiliyor.

EKONOMİ 12.02.2019, 11:11
1356
1800 günde emekli olmak mümkün
banner1353
banner1375

Emeklilikle alakalı çokça sorulan sorulardan biri erken emeklilik. 1999 senesinden önce işe başlayanlar için belli koşullarda 3600 günle emeklilik hakkı var. Bu halk arasında erken emeklilik olarak adlandırılıyor. Fakat ülkemizde hem engelli hem de hastalık sebebiyle işgücü kaybına uğramış milyonlarca kişi yer alıyor. İşte bu vatandaşlar daha düşük primle emekli olabilme imkanına sahip.

EN AZ YÜZDE 60
 
Buna ‘malulen (sağlık sebebiyle) emeklik’ ismi veirliyor. Malulen emekli olabilmek için gerekli ilk ve en önemli şart, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu. Bu raporun temin edilebilmesi için kişilerin bulundukları il ya da ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri lazım. Yani SGK’nın sevki şart. Her engelli, malul sayılmıyor çünkü burada belirleyici olan işgücü kaybının yüzde 60 ve üstünde bulunması.
 
10 YIL SİGORTA
 
Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi şartı bulunuyor. Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması lazım. Malul kişinin en az 10 yıl sigortalı olması da diğer bir koşul. Yani, malullük aylığı alınabilmesi için 10 yıldır sigortalı olma koşulu bütün maluller için gerekli değil.
 
KANSER HASTASINA
 
Malulen emeklilik şartlarında gerçekleştirilen değişikliklerle kanser hastalarına 18 ay malullük maaşı bağlanıyor. süre, hastalığına göre 24 aya kadar çıkıyor. Kanser türüne göre değişmekle beraber malullük aylığı almak için gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık şartlarını sağlayan kanser hastalarına teşhisten itibaren 1 yıl içinde başvurmaları koşuluyla sağlık kurulu raporu aranmadan malullük aylığı bağlanıyor. 18 ay sonra duruma göre aylık alıp almayacağı kararlaştırılıyor.
 
ORGAN NAKİLLERİNDE
 
Organ nakli (böbrek, karaciğer, akciğer, kalp gibi) olanlar da malul sayılıyor. SGK, hangi organ nakli veya sağlık sorunu sonucunda malul olunacağını tahmin edebiliyor. Bu sebeple de malulen emekli olan kişiye ‘2 yıl sonra muayeneye gel’ diyebiliyor. Bu muayene de işgücü kaybı yüzde 60’ın altında tespit edilirse maaş kesiliyor.
 
AYLIK BAĞLANABİLEN HASTALIKLAR HANGİLERİ?
 
Kanser, Epilepsi, Demans, Beyin tümörleri, Parkinson sendromu, Serebral palsi, Multiple skleroz, Zeka gerilikleri (ıQ 50 ve altı), Şizofreni, Bipolar bozukluk, Görme azlığı, Retina kanamaları, Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, Anemi, Kol, bacak gibi organ kaybı, Behçet hastalığı, Gastrointestinal kanamalar, Karaciğer sirozu, Karaciğer nakli, Kalp yetmezliği, Kalp kapak hastalıkları, Kalp nakli, Böbrek nakli, Akciğer nakli, Tüberküloz, AIDS.

Yorumlar (1)
Bülent yeşilyurt 1 yıl önce
Bir epilepsi hastase rapor yüzde yirmi oluyo diyorlar ve emekli olamassın diyorlar
banner1474
26°
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:34
Öğle 12:45
İkindi 16:35
Akşam 19:46
Yatsı 21:18