banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Ziya Selçuk'tan müjde üstüne müjde

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir toplantıda eğitim sistemine ilişkin soruları yanıtlayıp önemli değerlendirmelerde bulundu.

EĞİTİM 05.03.2019, 14:37 05.03.2019, 14:49

Bakan Ziya Selçuk  Anadolu Ajansı Editör Masası toplantısında  Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığı duyurdu. Selçuk, "Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili. Eğitimde güçlü bir beklenti varsa o zaman yerel seçimlerde bize destek olunması gerektiği çok açık" ifadesinde bulundu.

Bakan Selçuk'un konu başlık başlıkları şu şekilde;

Selçuk, "Bakanlığımızın yapay zeka stratejisi bir ay içinde çıkacak. Bu strateji ile ilgili dijital altyapı kuruyoruz" açıklamasında bulundu.

VİDEO KÜTÜPHANESİ
Bakan Selçuk, "Tüm derslere ilişkin video kütüphanesi oluşturuyoruz. Çok yetkin öğretmenleri seçiyor, yıl boyunca var olan içerikleri sunmasını istiyoruz. Ücretsiz olarak, mobil olarak, bir IP tv üzerinden ya da başka yerden, bunun senaryoları hazırlandı. Bunu ortaöğretimin iyileştirilmesi meselesi olarak görüyoruz" dedi.

OKUL YAŞINDA DEĞİŞİKLİK
Okula başlama yaşına değinen Bakan, "Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız. Hiç okula gidemeyenlerin evine okul öncesi paketi anlamında nasıl destek veririz ile ilgili paketler hazırladık, süreç devam ediyor" diye konuştu.

DERSHANELERE SIKI DENETİM
Merdivenaltı dersanelere ciddi cezaların uygulanacağını belirten Selçuk, "Bu, idare ya da ceza hukukunun konusu olarak bir takibat sistematiğine tabi tutulacak. (Dershaneler) Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrasında bizim için önemli olan şey, mevcut durumdaki ihtiyaçları tümüyle tatmin etmek" şeklinde konuştu

OKUL PROFİLİ 13 MART'TA
Milli Eğitim Bakanı, Okul profili adlı çalışmanın 13 Mart'ta açıklanacağını ve kamuoyuna tanıtılacağını belirtirken, , "Amaç hiçbir okulu birbiriyle yarıştırmak değil sadece kendi ilerlemeleri hususunda bir farkındalık oluşturmak. Bütün okullar iyi ya da kötü derken neye göre iyi ya da kötü, bunun akademik temelini kuruyoruz" ifadelerinde bulundu.

YAN DAL SERTİFİKASI
Bakan Selçuk "Üniversitelerle yaptığımız anlaşmalarla öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar vereceğiz. Öğretmenlerimizin açıkta kalması söz konusu değil" dedi.

YARDIMLAR ŞEFFAFLAŞACAK
Selçuk son olarak hayırseverlerin okullara yaptırdıklarının okulun internet sitesinden  izlenmesine imkan sağlayacak yazılımın Nisan ayında hizmete gireceğini bildirdi.


 

Yorumlar (0)